- Kosmetyka i pielęgnacja samochodu
- 3 sierpnia 2020
Środki do czyszczenia kokpitu
Dla wielu z nas preparaty do czyszczenia kokpitu samochodowego to nieodłączny element wyposażenia pojazdu. Czysty kokpit to nie tylko ładny efekt wizualny, ale także bezpieczniejsza podróż, bez ryzyka kontaktu z zarazkami, czy drobnoustrojami. Dzięki takiemu podejściu przedłużamy także żywotność materiałów pokrywających deskę rozdzielczą, a samochód nie traci tak na wartości. Kokpit samochodowy jest jednym z bardziej reprezentatywnych elementów pojazdu i ma zdecydowanie lepszą prezencję, jeśli jego powierzchnia ma żywą i czystą barwę. W celu utrzymania doskonałego stanu kokpitu samochodowego należy skorzystać z profesjonalnej chemii, którą opiszemy w poniższej publikacji.
Aby dobrze podejść do tematu czyszczenia kokpitu, powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że w dzisiejszych czasach jest to dość rozbudowany temat, głównie ze względu na mnogość materiałów, jakimi wykańczane są kokpity samochodów. O ile w latach 60-70 w wykończeniu kokpitów samochodów dominowały guma, metal i drewno, o tyle w dzisiejszych pojazdach znajdziemy różnorodne materiały takie jak twarde plastiki, carbon (włókno węglowe), skórę naturalną i ekoskórę, tapicerki tekstylne i alkantarę. Do każdego z nich przeznaczone są inne preparaty czyszczące i konserwujące, dostosowane do funkcjonowania w odpowiednich warunkach i na odpowiednich powierzchniach. Rozważając więc, jaki środek będzie najlepszym rozwiązaniem, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić jaki materiał wykańcza kokpit naszego pojazdu.
W przypadku standardowego wykończenia kokpitu w plastiku / gumie, warto skorzystać z najczęściej stosowanych środków typu Interior Cleaner. Są one dopasowane do stosowania na różnych powierzchniach i nie stanowią zagrożenia dla większości delikatnych materiałów, takich jak skóra (niemniej jednak należy zapoznać się z ulotką, każdy preparat jest inny i może mieć inne właściwości, niż pozostałe). Pozwalają one na dokładne oczyszczenie plastiku, jednocześnie delikatnie przyciemniając jego powierzchnię i nadając przyjemny efekt wizualny. Jeśli taki preparat nie spełnia naszych wymagań i okazuje się zbyt lekkim rozwiązaniem, należy sięgnąć po APC i rozrobić je w proporcji zalecanej przez producenta. W ten sposób będziemy w stanie usunąć różnorodne zanieczyszczenia i pozostawić plastik czysty i bez większości zabrudzeń, gotowy do konserwacji. Po oczyszczeniu go, można położyć na jego powierzchnię warstwę dressingu, który nada elegancki efekt wizualny i zabezpieczy powierzchnię plastikowego kokpitu przed osiadaniem zanieczyszczeń.
Jeśli kokpit jest wykończony skórą, powinniśmy potraktować go tak, jak każdy element siedzeń, który wykonany jest ze skóry. Oczyszczenie kokpitu za pomocą ściereczki, lub szczotki i preparatu do oczyszczania skór w zupełności wystarczy, aby zachować bieżącą czystość materiału. Dodatkowo można zabezpieczyć skórę przeznaczonym do tego celu impregnatem.
Co jeśli kokpit jest wykonany z innych tworzyw, np. drewna, lub aluminium? Najlepszym sposobem na ich oczyszczenie będzie zastosowanie uniwersalnego interior cleanera, lub dedykowanych do tego celu preparatów (np. środek do oczyszczania i konserwacji drewna lakierowanego i pasta do polerowania metalu i elementów chromowanych). Ważne jest odpowiednie dopasowanie produktów do czyszczonego materiału ze względu na wrażliwość niektórych z nich na działanie zbyt intensywnej chemii. W przypadku carbonu lakierowanego najlepiej skorzystać ze środków o neutralnym pH, podobnie jak w przypadku aluminium szczotkowanego. Ponownie, doskonale sprawdzą się tu Polerowany metal najlepiej potraktować dedykowanymi pastami do polerowania, gdyż jednocześnie delikatnie oczyszczą one materiał i nadadzą mu świeży i jasny połysk.
W przypadku zastosowania na kokpicie obicia tekstylnego, co zdarza się stosunkowo rzadko, warto skorzystać z chemii przystosowanej do bonetowania, czyli przecierania z zewnątrz powierzchni materiału. W tym celu warto także użyć mikrofibry.
Powyższe metody pokrywają czyszczenie i konserwację większości materiałów spotykanych we wnętrzu pojazdu. Jeśli kokpit wykonany jest w nietypowy sposób, należy zapoznać się z zaleceniami producenta, a także zastosować dedykowane do jego pielęgnacji preparaty. Jeśli nie możesz sobie poradzić z doczyszczeniem danego elementu, lub nie czujesz się wystarczająco pewnie, aby przeprowadzić taki zabieg, skorzystaj z pomocy profesjonalisty.
Najnowsze Artykuły
- Poradniki i ciekawostki
- 24 sierpnia 2023