- Polerowanie lakieru
- 8 grudnia 2020
Odtłuszczanie lakieru przed woskowaniem
Lakier samochodowy wymaga stałej pielęgnacji i odpowiednio dostosowanej konserwacji, aby utrzymać swój doskonały stan przez długi czas. Dokładne i delikatne oczyszczanie, regularne zabezpieczanie lakieru i zapewnienie mu doskonałej ochrony przed takimi zanieczyszczeniami jak pyły drogowe, żywica, olej, czy inne substancje, które mogą zaburzyć trwałość konserwacji i oczywiście wygląd samochodu. Aby doskonale zabezpieczyć samochód, czy to woskiem, czy powłoką ceramiczną, powinniśmy więc nie tylko oczyścić lakier z wszelkich zanieczyszczeń, ale także odtłuścić go, usuwając pozostałości owych substancji z powierzchni lakieru.
Odtłuszczanie lakieru polega na zaaplikowaniu na jego powierzchnię produktu, który jednocześnie rozpuści delikatne zanieczyszczenia i substancje tłuste i pozwoli na szybkie odparowanie, aby pozostawić lakier całkowicie jałowy, co sprawia, że najlepiej przyjmuje zarówno aplikację wosku, jak i powłok ceramicznych. Podstawowym środkiem posiadającym tego typu właściwości jest alkohol izopropylowy. Jest to czysta formuła alkoholu syntetycznego, która pozwala na dokładne oczyszczenie i osuszenie lakieru.
IPA (inna nawa alkoholu propylowego) to doskonałe rozwiązanie nie tylko poprzez neutralny skład i bezpieczeństwo pracy. IPA jest również dobrym wyborem przez jej cenę, a także fakt, iż stanowi doskonałe rozwiązanie podczas prac z praktycznie każdym elementem samochodu i elektroniki. Lakier samochodowy zawsze przed pracą wymaga odświeżenia i odtłuszczenia. Nawet podczas pracy z pastami polerskimi bazującymi na wodzie, należy dokładnie oczyścić powierzchnię lakieru samochodowego za pomocą środka, który usunie pozostałości pasty polerskiej. Alternatywą dla IPy są np. środki dedykowane do usuwania pasty polerskiej z lakieru, a także innych różnorodnych substancji.
Aby dobrze przygotować samochód do aplikacji np. wosku, musimy rozpocząć od dokładnego umycia go. Po oczyszczeniu i osuszeniu, możemy przejść do odtłuszczania. Rozpoczynamy je poprzez odpowiednie rozprowadzenie substancji czyszczącej po lakierze, najlepiej poprzez spryskanie lakieru z atomizera. Następnie wycieramy do sucha, przykładowo miękką i chłonną ściereczką z mikrofibry. Wchłonie ona większość substancji i dodatkowo przyśpieszy proces parowania IPy, co pozwoli na szybsze i skuteczniejsze zabezpieczenie lakieru, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa. IPA jest doskonałym wyjściem w przypadku prac na szybach, lakierze, plastiku, czy nawet czystym metalu, dzięki czemu zyskamy środek o doskonałych właściwościach oczyszczających i wręcz odkażających, zdolny do pracy w każdych warunkach. IPę można rozcieńczać, lub stosować jako surowy produkt. Jeśli zależy nam na większej trwałości środka podczas czyszczenia, czy chcielibyśmy załagodzić efekt parowania, możemy rozcieńczyć preparat woda demineralizowaną. Dzięki temu pozostanie dłużej na lakierze, a my zyskamy dodatkowy czas na dotarcie różnorodnych niedoskonałości, lub pomniejszych zanieczyszczeń.
Odtłuszczona powierzchnia pozbawiona jest ochrony, lakier pozostaje w jałowym stanie, co przekłada się na jego większą podatność na uszkodzenie. W związku z tym, zaraz po zakończeniu odtłuszczania powinniśmy przejść do konserwacji lakieru, aby zminimalizować ryzyko jego zanieczyszczenia i uszkodzenia, lub obniżenia trwałości aplikowanego później wosku.
Jeśli odtłuszczanie i konserwacja lakieru są dla Was trudnym zadaniem, lub lakier zaczyna nietypowo reagować na którykolwiek preparat czyszczący, skontaktujcie się ze studiem detailingu.
Najnowsze Artykuły
- Poradniki i ciekawostki
- 24 sierpnia 2023