- Poradniki i ciekawostki
- 4 września 2020
Jak czyścić dywaniki samochodowe?
Dywaniki samochodowe to jedne z najbardziej narażonych na zabrudzenie materiałów wewnątrz samochodu. Zawsze mają styczność z obuwiem kierowców i pasażerów, są wycierane podczas pracy nóg w czasie jazdy, a także zbierają wszelkie substancje, jakie można wnieść do pojazdu na butach. Dywaniki samochodowe można podzielić na dwa główne typy: dywaniki gumowe i welurowe. Dywanik gumowy najczęściej jest stosowany w samochodzie w czasie zimy i stanowi doskonałe zabezpieczenie przed wsiąkaniem wody w wykładziny podłogowe w samochodzie. Z kolei latem najczęściej w samochodach goszczą dywaniki welurowe, nadające wnętrzu elegancki wygląd i przyjemne odczucie miękkości.
Dywaniki więc muszą być pielęgnowane w sposób, dostosowany do typu materiału. Z jakiego zostały wykonane. Dywanik gumowy może przyjąć o wiele agresywniejszą chemię (oczywiście w granicach rozsądku), niż tradycyjny welurowy dywanik. Ponadto przez fakt, że guma nie wchłania tyle zabrudzeń, co materiał, należy stosować wobec nich odrębne preparaty, dostosowane do pracy konkretnie z tym typem materiału.
Dywanik materiałowy zwykle jest trudniejszym do doprania i doczyszczenia, niż dywanik gumowy, głównie przez fakt że o wiele intensywniej zbiera kurz i zabrudzenia, jednocześnie nie pozwalając na ich szybkie uwolnienie podczas odkurzania, czy prania. W przypadku czyszczenia dywaników materiałowych należy rozpocząć cały proces od dokładnego odkurzenia i wyszczotkowania dywanika. W ten sposób jesteśmy w stanie poruszyć zabrudzenia i dokładnie oczyścić materiał z niepożądanych substancji. Najlepszym sposobem będzie zastosowanie miękkiej szczotki i odkurzacza. Odradzamy uderzanie dywanikiem o płaskie powierzchnie, czy wytrzepywanie brudu na trzepaku, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na trwałość materiału. Po odkurzeniu możemy przystąpić do prania dywanika.
Jak prać dywanik samochodowy? Wbrew wielu opiniom, proces ten wygląda tak jak w przypadku tapicerki materiałowej. Spryskujemy materiał odpowiednim środkiem to czyszczenia tapicerki, po czym przystępujemy do czyszczenia dywanika przy użyciu odkurzacza piorącego. Odciągamy wszelkie zabrudzenia i pozostawiamy materiał do odsuszenia. Powinniśmy dokładnie, kilkakrotnie sprawdzić, czy dywanik wysechł, zanim ponownie włożymy go do samochodu. W przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z nietypowym i odstraszającym zapachem stęchlizny. W przypadku czyszczenia dywaników materiałowym doskonałym rozwiązaniem może też okazać się tornador, czyli pistolet czyszczący wykorzystujący chemię i ciśnienie powietrza, które unoszą w górę zanieczyszczenia i zabrudzenia znajdujące się na powierzchni i w strukturze materiału.
W przypadku dywaników gumowych sytuacja wygląda często o wiele prościej. Nie wymagają one prania a jedynie czyszczenia powierzchniowego. W celu wyczyszczenia gumy z różnorodnych zanieczyszczeń w pojedynczym podejściu najlepszym wyjściem będzie prosta i sprawdzona metoda z preparatem APC i szczoteczką. Wystarczy odpowiednio rozrobić środek czyszczący z czystą wodą (według zaleceń producenta), spryskać gumę przygotowanym roztworem i przystąpić do czyszczenia za pomocą szczoteczki. Najlepiej przesuwać szczotkę po powierzchni gumy kolistymi ruchami, ponieważ wówczas najbardziej poruszamy zanieczyszczenia zalegające w jej strukturze. Również dzięki temu preparat zostaje dokładnie rozprowadzony po wszelkich szczelinach, co wzmaga siłę czyszczenia. Po oczyszczeniu gumy należy finalnie wyczyścić dywanik ściereczką z mikrofibry i osuszyć go. Podobnie jak w przypadku dywaników tekstylnych, dywaniki gumowe, które nie są dokładnie osuszone, mogą sprzyjać powstawaniu zapachu stęchlizny we wnętrzu pojazdu. Należy więc dokładnie je oczyścić, a w razie, gdyby nieprzyjemny zapach się pojawił, zastosować odpowiednie preparaty do neutralizacji zapachów, lub perfumy do samochodu. Zapobiegną one pogłębianiu nieprzyjemnego zapachu i nadadzą świeży aromat wnętrzu samochodu.
Powyższe rady odnoszą się do usuwania naturalnych zabrudzeń powstałych na skutek eksploatacji samochodu. W przypadku uporczywych plam, uszkodzeń dywaników i innych wad, należy skonsultować się z profesjonalistą: tapicerem, lub detailerem.