- Poradniki i ciekawostki
- 8 września 2020
Jak naprawić porysowany chrom?
Jeśli pasjonujemy się motoryzacją, chromowane wykończenie to jeden z najczęstszych klasycznych akcentów spotykanych w samochodach i motocyklach. Chromowane zderzaki, listwy boczne, wydechy, elementy ramy motocykla, wykończenie wnętrza samochodu, to tylko kilka przykładów elementów wymagających specjalnego wykonania, a następnie specyficznej pielęgnacji. Chrom to delikatna powłoka, pozwalająca na zabezpieczenie metalu i jednoczesne nadanie mu lustrzanego blasku. Może być także stosowany na powierzchni plastiku i innych materiałach. Jak naprawić porysowany, lub zmatowiony chrom tak, aby odzyskał pierwotny blask? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.
Chromowane elementy wymagają specyficznej pielęgnacji ze względu na trwałość powłoki chromowanej. Ich powierzchnia może zostać wypolerowana tak jak elementy lakierowane lub metalowe, przy użyciu podobnych past polerskich. Najlepszą opcją jest zastosowanie polerki z wykorzystaniem mikromaszyny polerskiej oraz past do polerowania chromu, lub metalu. Pierwszym krokiem będzie określenie stanu chromu. Jeśli powłoka jest cała i nie ma ubytków czy przedarć sięgających surowego metalu, lub plastiku, można dokonać polerki danego elementu.
W zależności od materiału należy dobrać odpowiednią technikę polerowania. W przypadku metalu pokrytego chromem możemy przystąpić do polerowania maszynowego. W tym celu należy skorzystać z polerki elektrycznej i miękkich padów polerskich oraz pasty polerskiej do metalu (np. Mother’s Mag&Aluminium). Dzięki zastosowaniu pasty polerskiej z drobinkami ściernymi i substancjami impregnującymi chrom uzyska nowy blask, a zarysowania na jego powierzchni zostaną zredukowane. Ponadto jego powierzchnia zyska ochronę, która zapobiegnie utlenianiu materiału i przedłuży jego żywotność. Polerowanie należy prowadzić bardzo ostrożnie, ponieważ łatwo można uszkodzić powłokę chromu poprzez przetarcie jej do bazowego materiału. W przypadku polerowania chromu na plastikowych elementach, lepszym wyjściem będzie polerowanie ręczne, np. z wykorzystaniem mikrofibry. Pasta stosowana z tak miękkim materiałem zredukuje ryzyko uszkodzenia materiału i jednocześnie pozwoli na usunięcie zarysowań. Będzie to bardziej czasochłonny proces, jednak o wiele bezpieczniejszy, niż standardowe polerowanie mechaniczne. Plastik jest o wiele miększym materiałem niż jakikolwiek metal, więc podlega większym odkształceniom, przez co wymagane jest zastosowanie właśnie najdelikatniejszej metody. Oczywiście podczas polerowania chromu należy zachować wszelkie środki ostrożności, szczególnie podczas polerowania rantów elementów chromowanych, gdyż właśnie te miejsca są najbardziej podatne na uszkodzenie.
Jeśli chrom jest mocno podrapany, lub na elemencie pojawiają się ubytki, lepszym wyjściem będzie jego zdarcie i ponowne chromowanie elementu. Wiele zakładów zajmujących się renowacją samochodów klasycznych również w swojej ofercie posiada chromowanie elementów nadwozia i wnętrza pojazdu. Zabieg ten nie jest tani, jednak efekt, jaki można uzyskać zdecydowanie wart jest swojej ceny. Przy pełnym chromowaniu element zostaje na nowo zaimpregnowany i odzyskuje naturalny połysk, którym cieszył się w latach świetności. Jeśli więc nie jesteś w stanie usunąć wszelkich rys, lub element jest zbyt mocno uszkodzony, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów.
Najnowsze Artykuły
- Poradniki i ciekawostki
- 24 sierpnia 2023