- Poradniki i ciekawostki
- 14 sierpnia 2020
Jak pozbyć się kuny z samochodu?
Kuny to niepozorne stworzenia, które pomimo swojego miłego wyglądu są wrogiem i powodem awarii wielu samochodów. Kuny są gryzoniami, które wykazują tendencję do poszukiwania ciepłego miejsca do odpoczynku. przez co, korzystając ze swojego niedużego rozmiaru i elastycznej sylwetki, wślizgują się pod maskę samochodu i ogrzewają się rozgrzanym silnikiem, lub skrzynią biegów. Po wizycie tych pozornie niegroźnych stworzeń wiele samochodów miewa problemy z odpalaniem, funkcjonowaniem bez odnotowywania problemów, a w krytycznych sytuacjach w ogóle nie odpala. Wynika to z faktu, że kuny przegryzają wiązkę sterującą i przewody zapłonowe pojazdu, co przekłada się na występowanie problemów z funkcjonowaniem samochodu. Pokazuje to, że nawet małe zwierzę może zaszkodzić całemu pojazdowi, skutecznie go unieruchamiając. Czy istnieje możliwość, aby uchronić się przed podobnymi sytuacjami? Oczywiście! Omówimy je w poniższym artykule.
Istnieje wiele metod na uchronienie się przed zniszczeniem układu elektrycznego samochodu przez kuny. Trutka jest jednym z bardziej oczywistych wyjść w przypadku szkodników, jednak warto rozważyć inne, bardziej prewencyjne rozwiązania. Samochód posiada wiele wnęk i dodatkowej przestrzeni pod maską, która nie jest wykorzystywana w żaden sposób. W owych wnękach można umieścić kulkę z sierścią zwierzęcia domowego, której zapach będzie odstraszał kuny i zapobiegał ich powracaniu we wskazane miejsce. W przypadku, gdy sierść okaże się zawodna, można zastosować środki chemiczne, których zapach, niewyczuwalny dla człowieka, lecz bardzo intensywnie oddziałujący na gryzonie, skutecznie odstraszy je z otoczenia samochodu. Inną opcją, domową i niewykorzystującą dodatkowych preparatów czy akcesoriów, jest rozłożenie dookoła samochodu intensywnie pachnących plasterków limonek, cytryn i innych cytrusów. Mówi się że, kuny źle reagują na cytrusowe zapachy i omijają samochody. Ostatnią i najbardziej rozpowszechnianą w ostatnim czasie metodą jest wykorzystanie tzw. antykuny, czyli urządzenia wydającego intensywne ultradźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale działające drażniąco na aparat słuchowy kuny. Kuna jednak może wykryć, że sam odgłos nie sygnalizuje żadnego zagrożenia, a jedynie ma na celu jej zniechęcenie, więc może go zignorować. Warto więc pamiętać o tym, aby (jeśli oczywiście istnieje taka możliwość) zmieniać poziom głośności i częstotliwość sygnału, aby zapobiec przyzwyczajeniu kuny do pomijania potencjalnego zagrożenia.
Przedstawione powyżej metody odnoszą się do zastosowania bezpośrednio w samochodzie. Można też przechytrzyć kunę i pozbyć się jej w inny sposób, na przykład stosując tzw. żywołapki. Są to pułapki, które mają na celu złapanie gryzonia bez zabijania go, przez co są doskonałym rozwiązaniem dla miłośników przyrody i zwierząt. Humanitarne rozwiązania również pozwalają na eliminację zagrożenia bez ryzyka narażenia się na zanieczyszczenie pojazdu, lub jego otoczenia zapachem padliny, czy innymi nieprzyjemnymi czynnikami. Żywołapki pozwalają też na zminimalizowanie ryzyka zniszczenia pojazdu przez kuny, ale także są dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą ingerować w elektrykę samochodu, instalując antykunę, która na dłuższą metę może być także uciążliwa dla właściciela.
Przedstawione powyżej metody pozbywania się kun są szeroko stosowane i dowiedziono, że należą do najskuteczniejszych spośród wielu z nich. Oczywiście każdy użytkownik samochodu powinien samodzielnie dopasować rozwiązanie do swoich preferencji i możliwości, zarówno finansowych, jak i mieszkalnych. Najważniejszym jest, aby rozwiązanie to było dla nas wygodne i na tyle efektywne, aby skutecznie pozbyć się problemu.