- Poradniki i ciekawostki
- 11 listopada 2021
Dlaczego potrzebna jest komputerowa diagnostyka pojazdów
Dlaczego potrzebna jest komputerowa diagnostyka pojazdów?
Nowoczesny samochód wymaga aktualnych przeglądów. Jednym z takich sposobów na utrzymanie samochodu w jak najlepszej kondycji jest komputerowa diagnostyka samochodowa.
Jej zalety, dlaczego jest konieczna i jak się ją przeprowadza - opowiemy szczegółowo.
Co to jest diagnostyka komputerowa Twojego samochodu
Nowoczesny samochód to skomplikowany system, w którym wszystko jest ze sobą połączone i sterowane elektronicznie. Obwody elektroniczne są obecne we wszystkich węzłach i mechanizmach: silnik, podwozie, skrzynia biegów, zawieszenie, układ hamulcowy i tak dalej. Najważniejszy element samochodu, silnik, jest kontrolowany przez ECU, czyli elektroniczny system zarządzania silnikiem, który może być sterowany przez elektroniczną jednostkę sterującą (ECU).
Mnóstwo czujników umieszczonych w najważniejszych częściach samochodu pomaga szybko reagować na awarie i identyfikować usterki za pomocą komputera. Nie trzeba dodawać, że dzięki temu droga diagnostyczna jest znacznie łatwiejsza. Na przykład w przypadku awarii silnika, w celu znalezienia przyczyny należy wymontować lub zdemontować silnik, akcesoria i wiele innych elementów - jest to czasochłonny i skomplikowany proces. Ponadto wykonanie tej pracy w warsztacie nie jest tanie.
Diagnostyka komputerowa pozwala znacznie szybciej i łatwiej zidentyfikować przyczynę. Za jego pomocą można sprawdzić wszystkie mechanizmy współdziałające z ECU. Są to silnik, wspomniany już powyżej, układ zapłonowy, układ wtryskowy. Sprawdzane są również systemy ABS, EGR i AVCS, EPS, automatyczna skrzynia biegów, poduszki powietrzne.
W jaki sposób przeprowadzana jest diagnostyka komputerowa
Co wykazuje diagnostyka komputerowa i jak długo trwa? Ekspert ocenia działanie mechanizmów poprzez porównanie ich z przyjętymi wartościami normalnymi. W tym celu do systemu pokładowego za pomocą specjalnego złącza diagnostycznego podłącza się skaner. Urządzenie odczytuje błędy poprzez przeglądanie informacji. Dane są przesyłane do monitora, specjalistyczne oprogramowanie dekoduje kody i podaje wynik końcowy. W zależności od wielu czynników, proces ten może trwać od dziesięciu minut do trzech godzin.
Jakość zależy od poziomu profesjonalizmu specjalisty i użytego sprzętu. Powszechnie stosowane są następujące urządzenia:
- Skanery. Istnieją skanery dealerskie dla niektórych marek pojazdów wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie i używane w salonach dealerskich. Skanery zaprojektowane wyłącznie dla jednej marki charakteryzują się wysoką dokładnością i najszerszym zakresem funkcji. Urządzenia te są w stanie wykryć błąd, zasugerować jego usunięcie i wskazać dokładną lokalizację usterki, wprowadzić poprawki do programu komputera pokładowego. Skaner dealerski w rękach niedoświadczonego użytkownika może spowodować poważną awarię, dlatego należy powierzyć taką kontrolę profesjonalistom.
- Skaner wieloznakowy jest odpowiedni dla różnych marek, identyfikuje miejsce usterki i kod błędu.
- Przenośny skaner jest zwykle używany na małych stacjach benzynowych. Służy do określenia kodu i lokalizacji usterki.
- Testery silników służą do wykrywania stanu układu zapłonowego, napięcia, cylindrów, zaworów, tłoków i innych mechanizmów.
- Tester gazu, jak sama nazwa wskazuje, bada skład emitowanego gazu, identyfikując awarie silnika.
Kiedy i jak często należy przeprowadzać kontrolę?
Wskazane jest, aby raz w roku poddać samochód kontroli. Kontrole prewencyjne pomogą wykryć martwe punkty i zapobiec poważnym uszkodzeniom, a także zmniejszyć ryzyko wypadków.
Ostrzeżenia, które wskazują na awarię i które wymagają natychmiastowej uwagi mogą się różnić. Do najczęstszych należą:
- Zwiększone zużycie paliwa, rosnąca lub malejąca prędkość obrotowa na biegu jałowym oraz nieregularna praca silnika są oznakami nieprawidłowego działania silnika. Ponadto, dłuższy czas nagrzewania, utrata mocy i nietypowy hałas silnika powinny Cię zaalarmować.
- Pilna diagnostyka zawieszenia jest wymagane, jeśli słychać szum, pukanie, lub inny hałas podczas skręcania, lub na wyboistej jazdy. Diagnostyka jest również wymagana w przypadku nierównomiernego zużycia opon, zwiększonego skoku kierownicy i przedwczesnego włączenia się systemu ABS.
- Automatyczna skrzynia biegów sygnalizuje nieprawidłowe działanie poprzez szarpanie, odgłosy zmiany biegów i niemożność zmiany biegów. Objawem usterki jest również wzrost zużycia paliwa i oleju.
- Na desce rozdzielczej pojawia się sygnał "Check".
Powinien być również przeprowadzony przed podróżą na duże odległości. Kontrola ta pomaga odpowiednio wcześnie rozpoznać zbliżające się problemy, dokonać niezbędnych napraw i uniknąć uszkodzeń podczas jazdy.
Wykonuje się ją również przed zakupem używanego samochodu. Wiele z tych wad jest trudnych lub niemożliwych do wykrycia podczas inspekcji, co pomaga w wiarygodnym określeniu istniejących lub grożących wad. Doświadczony mistrz powie Ci o wszystkich wadach samochodu i będziesz w stanie uniknąć zakupu "świni w pokrowcu".
Korzyści z poddania się diagnostyce
Procedura ta ma szereg niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim, przystępny koszt usługi będzie plusem. Stosując niezawodną stację serwisową, można określić każdą usterkę ze stuprocentową dokładnością, oszczędzając czas i pieniądze.
Profilaktyczne przeglądy pozwolą w porę wykryć problem, unikając kłopotów na drodze i kosztownych napraw.
Zaletą usługi jest szybkość i łatwość: w niektórych przypadkach sprawdzenie zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut. Często tylko diagnostyka komputerowa może pomóc uniknąć skomplikowanych manipulacji, które wymagają demontażu części mechanizmu.
Liczy się dokładność wyniku, dzięki czemu można ustalić przyczynę i miejsce usterki oraz natychmiast przystąpić do naprawy dowolnej części samochodu - silnika, skrzyni biegów, zawieszenia i innych mechanizmów.
Możliwe jest samodzielne przeprowadzenie kontroli prewencyjnej. Należy zakupić adapter ze złączem OBD-II i pobrać specjalny program diagnostyczny na komputer, laptop, tablet lub telefon. Przy zakupie zwróć uwagę, czy wyposażenie jest odpowiednie dla marki Twojego samochodu.
Podłącz skaner, uruchom silnik, a następnie program. Wyświetlone zostaną informacje o stanie systemu, kodach błędów i dekodowaniu.
Samodzielna diagnoza jest mniej funkcjonalna niż specjalistyczna usługa, ale nadaje się do sprawdzenia stanu zdrowia.
19.12.2020, 2006 views.