- Poradniki i ciekawostki
- 12 kwietnia 2021
Kupujemy śrubokręt udarowy. Jaki model wybrać? Ile kosztuje śrubokręt udarowy?’
Śrubokręt to jedno z najbardziej praktycznych narzędzi w warsztacie samochodowym, którego pracę trudno zastąpić jakimkolwiek innym urządzeniem. Wszystkie śrubokręty służą do odkręcania śrub i wkrętów, dodatkowo ich łby posiadają rowek w postaci krzyża, szczeliny, zębatki lub sześciokąta. Szczególną cechą śrubokręta udarowego jest bardzo wysoki moment obrotowy. To dzięki niemu to specjalistyczne narzędzie z łatwością radzi sobie z najtrudniejszymi problemami przy demontażu. Pozwala odkręcić najbardziej zardzewiałe i „zakleszczone” wkręty i wkręty samogwintujące, czego nie da się zrobić zwykłym śrubokrętem.
Jak działa śrubokręt udarowy?
Korozja jest procesem degradacji, na którą narażone są wszystkie materiały metalowe, w tym elementy złączne. Często w trakcie odkręcania śrub czy wkrętów okazuje się, że tych elementów po prostu nie da się przesuwać. Aby nie uszkodzić narzędzia odkręcającego łącznik, musisz wybrać odpowiednie urządzenie. Zwykły śrubokręt nie jest w stanie poradzić sobie z zardzewiałymi lub zakleszczonymi połączeniami. W takim przypadku z pomocą przychodzi nam śrubokręt udarowy.
To urządzenie wyposażone w monolityczny rdzeń. Główną różnicą między tym urządzeniem a konwencjonalnym śrubokrętem jest wzmocniona metalowa obudowa, która jest odporna na uderzenia młotkiem. Do produkcji używa się wyłącznie wysokiej jakości stali stopowej.
Zanim zrozumiesz zasadę działania narzędzia, powinieneś zapoznać się z cechami konstrukcyjnymi urządzenia. Żądło produktu przebiega przez całą długość konstrukcji od pracujących wypustów do pięty rękojeści. Ostrze jest obracane za pomocą wypustów, które wprawiane są w ruch przy każdym uderzeniu młotka. Mechanizm obrotowy znajduje się w rękojeści produktu. Ostrze jest połączone z przekładnią śrubową. Uderzenia młotkiem są przykładane bezpośrednio w piętę, która znajduje się z tyłu urządzenia. Narzędzie służy nie tylko do odkręcania utlenionych lub zardzewiałych elementów złącznych, ale także do ich kontrolnego wkręcania.
Śrubokręt jest wkładany w profil roboczy śruby i obraca się lekko w prawo, jeśli śruba wymaga dokręcenia, lub w lewo, jeśli śruba wymaga poluzowania. Następnie młotkiem jest nakładany na stopkę śrubokręta. Jednocześnie z mechanizmu obrotowego siła uderzenia działająca na śrubokręt jest przenoszona na śrubę. Pozwala to oderwać rdzę wewnątrz i usunąć zardzewiałą część z miejsca. Następnie konstrukcja jest demontowana przy użyciu standardowych narzędzi.
Z reguły nowoczesne śrubokręty są sprzedawane z końcówkami krzyżakowymi lub płaskimi, a także z adapterem. Wybierając konkretny model, należy wziąć pod uwagę luz, który w punktach podłączenia powinien być minimalny, bo od tego zależy komfort pracy z tym narzędziem. Jeśli chodzi o młotek niezbędny do uderzenia, musi on koniecznie odpowiadać masie modelowi wkrętarki udarowej. Dobrej jakości śrubokręt udarowy możesz kupić za kilkaset złotych.
Śrubokręt udarowy opinie
Ważne jest, aby narzędzie było nie tylko wysokiej jakości, ale było także wielofunkcyjne. Dobre narzędzie z pewnością będzie miało odwracalny wygląd. Nowoczesne modele rzadko występują bez powłoki powierzchniowej, którą jest poliuretan, guma lub polietylen. Obecność powłoki na metalowej podstawie zapewnia nie tylko dodatkową ochronę narzędzia, ale także eliminuje możliwość poślizgu i porażenia prądem podczas pracy z urządzeniami elektrycznymi.
Te urządzenia udarowe są sprzedawane z kilkoma opcjami wymiennych wkrętów. Ponadto producenci uzupełniają swoje narzędzia nie tylko bitami krzyżowymi i płaskimi, ale także sześciokątami i gwiazdkowymi. Bity o różnych średnicach nie muszą znajdować się w zestawie z produktem, ponieważ do takiego wkrętaka pasują zwykłe bity ze standardowych wkrętaków. Przed użyciem urządzenia konieczne jest wstępne przygotowanie połączenia mocującego płynem hamulcowym, rozcieńczalnikiem. Płyny te powodują korozję, więc ich użycie nie tylko ułatwi proces odkręcania, ale także go przyspieszy.
Aby zwiększyć skuteczność wykonywanych czynności, należy mocno trzymać narzędzie. Gdy tylko mocowanie sprzętu zacznie się poluzowywać, należy zintensyfikować uderzenia, aż do momentu, kiedy osprzęt będzie można odkręcić zwykłym śrubokrętem. Efektywność wykonanej pracy zależy oczywiście od jakości narzędzia. Tanie śrubokręty udarowe mogą się sprawdzić w domowym garażu, ale nie będą wystarczające w przypadku warsztatu samochodowego. Podczas pracy z tego typu narzędziami należy też bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Chodzi tu głównie o zabezpieczenie dłoni. Sprawdź ofertę śrubokrętów udarowych na sklep-warsztat.pl/product/srubokret-udarowy-17-elementow/.