- Poradniki i ciekawostki
- 6 sierpnia 2020
Co to jest skóra ekologiczna?
Sektor motoryzacyjny, tapicerski, odzieżowy i wiele innych korzystają różnorodnych materiałów aby jak najbardziej uatrakcyjnić swoje produkty i jednocześnie sprostać wymaganiom różnych klientów indywidualnych, jak i standardom wyznaczanym przez instytucje państwowe i międzynarodowe. Mając na względzie ekologię i dopasowanie do preferencji konsumentów sprawia, że producenci sięgają po coraz nowsze i doskonalsze formy zastępowania tradycyjnej, naturalnej skóry bydlęcej i koźlęcej tak zwanymi ekoskórami. Czym jest ekoskóra i jak jest wytwarzana? Jak i z czego jest wytwarzana? Jak pielęgnować ekoskórę? Postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne pytania w poniższym tekście.
Skóra ekologiczna pojawiła się na rynku o wiele wcześniej, niż niektórzy mogą przypuszczać. Pierwsze odnotowane zastosowanie sztucznej skóry sięga końca XIX wieku. Była ona wytwarzana na różne sposoby. Dobrymi przykładami są tu niemiecki Presstoff i brytyjska skóra syntetyczna Rexine. Presstoff był materiałem wytwarzanym z masy papierowej i znajdował największe zastosowanie w wyposażeniu jednostek wojskowych, ze względu na chęć ograniczenia przez Niemców zużycia skóry naturalnej na produkcję militarną. Presstoff był więc szeroko stosowany jako środek zamienny dla skóry naturalnej w produkcji większości przedmiotów docelowo skórzanych. Niestety nie był on najtrwalszym rozwiązaniem i wykazywał podatność na uszkodzenia przez wilgoć i rozklejanie, więc nie mógł całkowicie zastąpić tradycyjnej skóry. Wspomniana skóra Rexine była wykonywana w całkiem innej technologii niż Presstoff. Brytyjczycy z Rexine Ltd of Hyde opracowali inną, trwalszą metodę produkcji skóry na bazie tkaniny pokrytej mieszanką nitrocelulozy, oleju kamforowego, alkoholu i pigmentów barwiących. Tego typu skóra syntetyczna była produkowana poprzez nałożenie na tkaninę warstwy poliuretanu i kolejno farby, a następnie wytłoczenie na nich odpowiedniej struktury. Tego typu materiał był stosowany w produkcji wnętrz samochodów i wagonów pociągów, jak również w oprawianiu książek i innych pomniejszych sektorach w latach 20-tych. Podobnym materiałem bazującym na zastosowaniu nitrocelulozy był Fabrikoid, produkowany przez przedsiębiorstwo DuPont. Znane nam dzisiaj skóry syntetyczne bazują na osiągnięciach technologicznych właśnie tego producenta. W latach 60-tych DuPont zaprezentował nowy, trwały model skóry syntetycznej bazującej na zastosowaniu tkanin poliestrowych pokrytych elastyczną powłoką polimerową. Tego typu materiał jest wodoodporny i pozwala na osiągnięcie wysokiej trwałości, przez co jest stosowany w różnorodnych sektorach od wymienionego wcześniej automotive, aż po odzieżowy. Corfam, bo tak nazywał się ten materiał, został sprzedany w latach 70-tych polskiemu przedsiębiorstwu, a DuPont rozpoczął produkcję udoskonalonych materiałów.
Jak już wspomnieliśmy, dzisiejsze skóry ekologiczne, często znane pod nazwami skaj, derma, czy ekoskóra, wytwarzane są z mieszanek polimerowych i substancji wspomagających. Dzisiejsza technologia pozwala na wytworzenie skóry syntetycznej osiągającej różnorodne parametry zarówno wizualne jak i techniczne. Skóry polimerowe stosowane w motoryzacji i innych sektorach przemysłu są stale udoskonalane i dzięki wzmożonej pracy wielu przedsiębiorstw dopracowujących nowoczesne technologie osiągają o wiele wyższą wytrzymałość i odporność na przetarcia, rozdarcia, czy blaknięcie. Skóra ekologiczna potrzebuje jednak specyficznej pielęgnacji, a także odpowiedniego użytkowania, gdyż w niektórych aspektach jest ona bardziej podatna na uszkodzenie. Ekoskóra jest czyszczona i konserwowana w sposób zbliżony do standardowej skór. Jej powierzchnia jest bardziej odporna na wybarwienie, jednak nie można bagatelizować takiego zagrożenia. Najlepiej czyszczenie przeprowadzać za pomocą mikrofibr i szczoteczek w połączeniu z preparatami dostosowanymi stricte do pracy na powierzchni skór syntetycznych (np. Colourlock, lub konserwanty Coccine). Warto również wspomnieć o fakcie, iż ekoskóra nie przepada za osiadaniem kurzu i pyłów. Warto więc często ją odkurzać, oczyszczać za pomocą wilgotnych ściereczek tak, aby zminimalizować osiadanie różnych substancji na jej powierzchni. Dzięki temu skóra zachowa doskonałe właściwości wizualne, a jej struktura nie ulegnie tak szybkiej degradacji, jak w przypadku silnej ekspozycji na osiadanie pyłów oraz innych substancji. Skóra ekologiczna nie wymaga tak intensywnej impregnacji i odżywienia jak skóry naturalne, gdyż jest jest to produkt czysto syntetyczny, jednak warto od czasu do czasu potraktować ją impregnatem, na przykład środkiem Colourlock do zabezpieczania skór syntetycznych. Dzięki temu zminimalizujemy przywieranie zabrudzeń i przedłużymy piękny wygląd skóry. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że skóra ekologiczna pracuje w inny sposób niż tradycyjna skóra, przez co jest bardziej podatna na rozdarcia, czy uszkodzenia jej zewnętrznej powłoki polimerowej. Należy unikać niebezpiecznych naprężęń tego materiału, nie kłaść na jego powierzchni ostro zakończonych, ciężkich przedmiotów, a skóra pozostanie w nienaruszonym stanie przez długi czas. Ekoskóry stanowią doskonały zamiennik tradycyjnych materiałów i to w nich upatrywana jest przyszłość wielu gałęzi przemysłu. Można więc spodziewać się, że w nadchodzących latach środek ten w pełni zastąpi tradycyjne skóry.