- Poradniki i ciekawostki
- 5 listopada 2021
Rodzaje myjni samochodowych
Rodzaje myjni samochodowych
Mycie i czyszczenie chemiczne to tradycyjne sposoby utrzymywania w czystości zewnętrznej i wewnętrznej części samochodu. Obecnie klasyczne metody mają wiele alternatyw, wykorzystujących zaawansowany sprzęt i środki czyszczące, które wielokrotnie zwiększają wydajność, szybkość i jakość takich prac.
Rodzaje myjni samochodowych
Istnieje kilka metod mycia samochodów, z których każda ma swoje własne odmiany:
- kontakt: ręczny, szczotka;
- bezkontaktowe: przenośnik (tunel), portal.
Ręczny - wykonywany jest przez osobę, przy użyciu auto szamponu i środków pomocniczych: gąbek, ściereczek itp. Zalety: identyfikacja najbardziej zanieczyszczonych obszarów w trakcie procesu pracy. Wady: Największe prawdopodobieństwo uszkodzenia lakieru.
Mycie szczotką jest rodzajem mycia kontaktowego przeprowadzanego za pomocą urządzeń automatycznych. Obejmuje on 5 etapów: obróbkę na mokro, powlekanie gorącą pianą czyszczącą, mycie, powlekanie i suszenie. Plusy: można usunąć silne zabrudzenia. Minusy: Słabej jakości szczotki mogą uszkodzić wykończenie.
Mycie bezdotykowe polega na poddaniu pojazdu działaniu aktywnej piany, nakładanej przez specjalistów za pomocą specjalistycznego sprzętu, bądź za pomocą przenośnika myjącego (myjnia mobilna) lub portalu (myjnia stacjonarna).
Proces obejmuje takie etapy jak zmycie wodą podstawowej warstwy brudu, nałożenie pianki, usunięcie kompozycji, wysuszenie i wypolerowanie. Główną zaletą takich metod jest minimalny wpływ na powłokę, automatyzacja i krok po kroku realizacja manipulacji według zadanych parametrów.
Rodzaje i fazy technologiczne czyszczenia na sucho
Czyszczenie na sucho może być stosowane do wszystkich części pojazdu, od tapicerki, dywanów, podsufitki, podłokietników do bagażnika, lub do określonych obszarów. Może być ona przeprowadzona na kilka sposobów
- tradycyjne mokre;
- standardowe czyszczenie parą;
- suche;
- czyszczenie na sucho.
Metoda mokra jest najbardziej przystępna cenowo, ale jej wadą jest długi czas suszenia.
Metoda parowa, wykorzystująca wytwornicę pary, charakteryzuje się zdolnością do usuwania nawet silnych zabrudzeń oraz szybkim wysychaniem czyszczonych powierzchni.
Metoda sucha wykorzystuje specjalne odczynniki pianotwórcze i usuwa je za pomocą odkurzacza. Najlepiej sprawdza się przy lekkich zabrudzeniach.
Nano-czyszczenie sprawia, że oprócz bezpośredniego usuwania brudu, możliwe jest również działanie ochronne na powierzchnię. Jest to możliwe dzięki specjalnemu środkowi, którego skład chemiczny zapewnia obrabianym powierzchniom rodzaj powłoki ochronnej.
Niezależnie od tego, który typ jest preferowany, wszystkie składają się ze standardowych kroków:
- przygotowanie wnętrza - usunięcie wszystkich elementów, ocena stanu; usunięcie gruzu, kurzu itp;
- czyszczenie - sekwencyjna obróbka elementów wnętrza, części i powłok w sposób wybrany przez klienta;
- suszenie (może być naturalne lub wymuszone);
- Zakończenie (końcowa kontrola wyników pracy, ponowne umieszczenie wszystkich usuniętych wcześniej elementów itp.)
Utrzymanie czystości jest procesem czasochłonnym i problematycznym, zwłaszcza w przypadku silnych zabrudzeń. Dlatego warto od czasu do czasu skorzystać z usług profesjonalistów, aby utrzymać porządek i czystość.
12.02.2019, 844 views.
Najnowsze Artykuły
- Poradniki i ciekawostki
- 24 sierpnia 2023