- Poradniki i ciekawostki
- 12 sierpnia 2020
Jak odnowić porysowane plastiki w samochodzie?
Plastiki w samochodach osobowych są jednym z szybciej ulegających degradacji materiałów. Wykończenie wnętrza, plastikowe listwy w macie, lub kolorze Piano Black, gumowane elementy plastikowe na desce rozdzielczej, często to one decydują o finalnym wyglądzie wnętrza samochodu. Warto także wspomnieć o zewnętrznych plastikach, które najczęściej są eksponowane na silne promienie słoneczne i różnorodne zanieczyszczenia, od drogowych takich jak pył, błoto i owady, po kwaśne opady i inne zagrożenia atmosferyczne. W poniższym artykule postaramy się opisać różne metody oczyszczenia, odświeżania i zabezpieczania plastików będących elementami samochodów.
Jak odnowić porysowane plastiki samochodowe? To zależy od ich typu i rodzaju zadrapań. Jeśli chcemy przystąpić do naprawy plastiku, należy w pierwszej kolejności dokładnie ocenić jego stan, a także sposób w jaki został wykonany dany materiał. Aby tego dokonać, należy wyczyścić plastiki w samochodzie i na zewnątrz pojazdu. W tym celu warto skorzystać z chemii samochodowej, np. środków typu APC, czyli uniwersalnych preparatów czyszczących. Środek należy rozcieńczyć zgodnie z zaleceniem producenta i zaaplikować go na powierzchnię plastiku. Po spryskaniu elementu plastikowego niedużą ilością preparatu, należy delikatnie przecierać go czystą i miękką mikrofibrą. Warto też nadmienić, że w przypadku elementów pomalowanych w Piano Black, należy zachować szczególną ostrożność, aby dodatkowo nie uszkodzić lakieru. Po oczyszczeniu elementu możemy przejść do docelowej inspekcji. Jeśli na plastiku są delikatne zadrapania, możemy zamaskować je, stosując odpowiednie preparaty takie jak dressingi do plastiku. Jeśli elementy pokryte są Piano Black, możemy podjąć się wypolerowania ich przy użyciu past polerskich, mini padów i mikrofibr (czasami lakier jest na tyle miękki, ze już sama mikrofibra i pasta radzą sobie doskonale z wyrównywaniem jego powierzchni). Jeśli element, który chcemy naprawić jest pokryty głębszymi bruzdami i zadrapaniami, lub jest miejscowo połamany, najlepszą opcją będzie wymiana go na nowy, lub jeśli chcemy osiągnąć nowy efekt wizualny, malowanie całego elementu na nowo oczywiście w przypadku, gdy jest on cały i nie posiada bardzo głębokich bruzd.
Przejdźmy więc do meritum, rozpoczynając od najprostszej metody, czyli dokładnego oczyszczania i impregnacji plastiku przy użyciu chemii samochodowej w postaci dressingów i środków czyszczących. Na rynku istnieje wiele preparatów dostosowanych do pracy we wnętrzu i na zewnątrz samochodu. Po zaopatrzeniu się w wybrany produkt możemy przejść do dokładnego oczyszczenia. Oczyszczamy poszczególne elementy pamiętając o usunięciu z ich struktury maksymalnej ilości zabrudzeń. Po zakończeniu czyszczenia aplikujemy na powierzchnię plastiku dressing, czyli tradycyjny środek do zabezpieczania tworzyw sztucznych. Dressing możemy aplikować zarówno za pomocą aplikatorów piankowych, jak i mikrofibry, jednak aby uzyskać najlepszy efekt końcowy, należy pozwolić mu związać się z plastikiem, więc pozostawić na około minutę na powierzchni lakieru, a następnie dotrzeć go za pomocą mikrofibry. W przypadku plastików zewnętrznych należy skorzystać z preparatów dedykowanych dokładnie do impregnacji i renowacji plastików tego typu (np. preparatu Owatrol Polytrol). Wówczas aplikujemy go w podobny sposób pamiętając aby rozprowadzić go równomiernie po powierzchni elementu.
Bardziej zaawansowaną techniką jest przemalowanie elementu plastikowego, co może rozwiązać różnorodne problemy takie jak przebarwienia czy zarysowania elementów plastikowych. Jeśli mamy do czynienia z malowaniem elementów matowych, musimy wybrać pomiędzy zastosowaniem połyskującego, lub matowego wykończenia i przede wszystkim pomiędzy tradycyjnymi farbami, a np. plastidipem. Plastidip jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że do pomalowania nim jakiejś powierzchni nie trzeba przygotowywać elementów w takim stopniu jak w przypadku tradycyjnej farby. Warto jednak podkreślić, że im lepiej przygotowany jest element, tym lepszy efekt uzyskamy malując go. Jak pomalować elementy plastikowe w samochodzie? Należy zacząć od dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia plastiku (np. za pomocą APC i alkoholu izopropylowego), a następnie przejść do jego zmatowienia. Warto w tym celu użyć np. papieru wodnego o gradacji 1000. Następnym krokiem jest podkładowanie elementu, np. podstawowym podkładem w sprayu, a po jego wyschnięciu można przejść do docelowego lakierowania. Po nałożeniu pierwszej warstwy i jej oschnięciu, można ją delikatnie przeszlifować papierem wodnym, a następnie zaaplikować kolejne warstwy lakieru. Po zakończeniu malowania bazą należy polakierować element lakierem bezbarwnym, a następnie pozostawić go do wyschnięcia. Po wyschnięciu wystarczy wypolerować dany element, a następnie założyć z powrotem na samochód.
Ostatnia wskazówka dotyczy rys powstałych na najbardziej newralgicznej powierzchni wewnątrz i na zewnątrz pojazdu czyli lakierze Piano Black. Plastiki wykończone w ten sposób należy delikatnie polerować, aby doprowadzić do maksymalnego wyrównania powierzchni elementu. W tym celu można korzystać z past lekkościernych i miękkich padów polerskich np. marki ZviZZer.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, będziecie wiedzieć jak najlepiej odświeżyć plastiki w Waszych samochodach!