- Poradniki i ciekawostki
- 30 września 2019
Detailing wnętrza - najważniejsze zasady
Wnętrze samochodu to jedna z najważniejszych sfer naszego pojazdu. To w niej przebywamy, podróżujemy, czasami nawet mieszkamy. Wymaga więc ona odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki zastosowaniu właściwych środków, akcesoriów, oraz technik czyszczenia i konserwacji, wnętrze samochodu nie tylko może odzyskać dawny blask, ale także może przetrwać kolejne lata w świetnej kondycji i nadal służyć właścicielowi, zachowując piękny wygląd.
Aby odpowiednio przygotować się do pielęgnacji wnętrza samochodu, powinniśmy przygotować odpowiednie akcesoria. Najbardziej podstawowymi narzędziami do pracy wewnątrz samochodu są odkurzacz, mikrofibra, pędzelek i szczotka detailingowa. Możemy także wzbogacić nasz arsenał o dodatkowe oświetlenie i aplikatory, które ułatwią nakładanie dressingów i impregnatów.
Detailing wnętrza krok po kroku
Pierwszym krokiem w pielęgnacji wnętrza będzie dokładne odkurzenie kokpitu, części dla pasażerów, bagażnika, oraz każdego miejsca wewnątrz pojazdu. W tym celu najlepiej skorzystać z odkurzacza z długą, wąską końcówką, gdyż pomoże on w zebraniu wszystkich zanieczyszczeń z każdego zakamarka tapicerki. W celu usunięcia każdego zanieczyszczenia, należy wyciągnąć z samochodu dywaniki, czy maty welurowe, pozostawiając odsłonięty dywan. Podczas odkurzania należy w miarę możliwości przesuwać fotele i kanapę i odsłaniać każdy zakamarek w którym może magazynować się brud. Podczas czyszczenia dywanu podłogowego warto kilkakrotnie odkurzyć go poruszając ssawką w ruchu krzyżowym. Pozwoli to na wyciągnięcie kurzu i zanieczyszczeń zagnieżdżonych w strukturze materiału pod różnym kątem. Warto także pamiętać aby w miarę możliwości, podczas odkurzania nie rysować ssawką plastików oraz elementów wykończenia wnętrza. Dobrym dodatkiem będzie także latarka, dzięki której doświetlimy nawet najbardziej niedostępne zakamarki.
Po odkurzeniu samochodu możemy przystąpić do czyszczenia elementów tapicerki. W tym wypadku potrzebować będziemy szczoteczki detailingowej, miękkiej mikrofibry, oraz odpowiedniej chemii samochodowej. Co kryje się pod terminem „odpowiedniej chemii”? Każdy materiał ma inną podatność na działanie chemii. Każdy jest inaczej czyszczony i konserwowany. Warto więc zapoznać się z gamą dostępnych produktów, oraz technik czyszczenia różnych materiałów, zanim przejdziemy do samego procesu czyszczenia.
W przypadku plastików i powierzchni z tworzyw sztucznych, czyszczenie jest dość prostą czynnością. Wymaganymi akcesoriami są tu standardowo szczoteczka detailingowa, oraz mikrofibra, a w przypadku chemii, możemy sięgnąć po dowolny środek typu APC (All Purpose Cleaner). Według zaleceń producenta, rozcieńczamy środek do naszych potrzeb, po czym przystępujemy do czyszczenia. Spryskujemy czyszczoną powierzchnię preparatem, a następnie delikatnie czyścimy ją szczoteczką, wykonując koliste ruchy i nie dociskając jej mocno do powierzchni materiału. Na końcu usuwamy naddatki preparatu wycierając go mikrofibrą. Przy odpowiednim rozcieńczeniu, środki APC możemy stosować na praktycznie każdej powierzchni. Po oczyszczeniu tworzyw sztucznych możemy je zaimpregnować np. za pomocą dressingu do tworzyw. Pogłębi on ciemny kolor plastiku, nada mu eleganckie wykończenie w połysku, lub satynie i uodporni powierzchnie plastikowe na osadzanie kurzu, czy działanie promieni UV. Dressing aplikujemy za pomocą aplikatora gąbkowego, a jego naddatki usuwamy za pomocą pędzelka i mikrofibry. Warto pamiętać, aby ostrożnie rozprowadzać środek po powierzchni plastiku i nie nałożyć go np. na ekran radia, czy komputera pokładowego, gdyż może być ciężki do usunięcia ze względu na swoją konsystencję.
Czyszczenie tapicerki - materiałowej i skórzanej
Tapicerka materiałowa wymaga całkiem innego typu pielęgnacji. Jeśli chcemy o nią zadbać, powinniśmy wpierw dokładnie ją oczyścić za pomocą odkurzacza. Należy zwrócić szczególną uwagę na okolice szwów i zagłębień w przeszyciach tapicerki. To tam zbiera się najwięcej zanieczyszczeń, które mogą okazać się później uciążliwe w usuwaniu. Po dokładnym odkurzeniu tapicerki należy oszacować stan zanieczyszczeń. Jeśli są one nadal widoczne i uwięzione w strukturze materiału, należy przystąpić do prania tapicerki. W tym celu powinniśmy spryskać materiał rozrobionym środkiem typu pre-spray, który uwolni brud ze struktury tkanin. Możemy także wspomóc się miękką szczoteczką, jednak należy zachować odpowiednią ostrożność, aby nie uszkodzić i nie naciągnąć włókien. Po spryskaniu preparatem pre-spray, przechodzimy do prania materiału przy użyciu odkurzacza piorącego. Nawilżamy materiał i odsysamy z niego wszelkie zanieczyszczenia. Następnie musimy pozostawić siedzenia do osuszenia, gdyż zawilgnięta gąbka może odkształcić się i nie powrócić do swojego idealnego kształtu. Na tym kończy się pranie tapicerki materiałowej.
W sytuacji, gdy mamy do czynienia z tapicerką skórzaną, proces czyszczenia jest o wiele krótszy i wymaga wykorzystania mniejszej ilości akcesoriów. W takim wypadku wystarczy nam mikrofibra, szczoteczka, środek czyszczący do skóry i impregnat do skór. Po uprzednim odkurzeniu siedzisk i elementów wnętrza wyłożonych skórą, spryskujemy je środkiem czyszczącym, po czym kolistymi ruchami, bez dociskania, przechodzimy do szczotkowania skóry. Szczotkujemy siedziska od szwu do szwu, starając się dotrzeć w każde zagięcie na tapicerce. Naddatki środka czyszczącego usuwamy za pomocą mikrofibry. Następnie możemy przejść do impregnacji tapicerki. W tym celu wykorzystujemy impregnat do skór, oraz miękką mikrofibrę. Spryskujemy mikrofibrę impregnatem, po czym wcieramy go w strukturę skóry. Naddatki preparatu usuwamy.
Inne elementy materiałowe - podsufitka i pasy bezpieczeństwa
Podsufitkę i pasy bezpieczeństwa czyścimy w podobny sposób, jak tapicerkę skórzaną, jednak należy bardzo ostrożnie podchodzić do nawilżania podsufitki, gdyż jej zawilgnięcie może sprawić, że się rozklei, lub opadnie. W celu uniknięcia takiego zajścia, warto delikatnie nawilżyć gąbeczkę, lub szczotkę preparatem pre-spray i wcierać go w strukturę materiału bez nawilżania jego wnętrza.
Warto również oczyścić wszelkie powierzchnie szklane, oraz ekrany wewnątrz samochodu. W tym celu wystarczy skorzystać z mikrofibry o strukturze waflowej, oraz środka czyszczącego do powierzchni szklanych. Usuwamy wilgotną mikrofibrą większość wstępnych zabrudzeń, a następnie doczyszczamy powierzchnię szklaną za pomocą środka do szyb i mikrofibry waflowej.
Powyższe czynności to podstawa podczas detailingu wnętrza, jednak pozwalają na osiągnięcie bardzo zadowalających efektów. Dzięki nim żywotność elementów wnętrza zdecydowanie się wydłuża, a my możemy dłużej cieszyć się pięknym wyglądem wnętrza naszego samochodu.