- Poradniki i ciekawostki
- 5 sierpnia 2020
Akrylowy lakier samochodowy – co go wyróżnia i jak o niego dbać?
Lakiery samochodowe na przestrzeni ostatnich stu lat przeszły prawdziwą metamorfozę. Od prostych, czarnych i monotonnych lakierów samochodowych aplikowanych na konstrukcje Henry’ego Forda dotarliśmy do eleganckich, mieniących się lakierów wypełnionych Xirallic’iem dla podniesienia intensywności koloru na przełamaniach karoserii. Niemniej jednak istnieją technologie, które nie zmieniają się zbytnio od wielu lat. Jedną z nich jest malowanie pojazdów lakierem akrylowym.
Lakier akrylowy w lakiernictwie samochodowym jest obecny od lat 20-tych XXw. Jest on jednym z najprostszych lakierów do opanowania dla początkującego lakiernika i oferuje doskonały połysk na finiszu. Jest to jeden z łatwiejszych w aplikacji lakierów, jednak wymaga odpowiedniego obycia w kwestii samego lakierowania i pielęgnacji. Kładziony jest jako pojedynczy produkt niewymagający stosowania dodatkowych warstw lakieru bezbarwnego. Lakiery akrylowe należą do tzw. miękkich lakierów, czyli bardziej podatnych na mikrouszkodzenia. Mogą zostać uszkodzone przez środki mechaniczne, jak i chemiczne, poprzez delikatne drobinki piasku i pyły, jak również promieniowanie UV. Lakier akrylowy wymaga intensywnej pielęgnacji i konserwacji, gdyż jego powierzchnia szybko ulega degradacji.
Lakier akrylowy jest stosunkowo bardziej wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację, niż popularne lakiery składające się z bazy i klaru. Wynika to z faktu że jest on lakierem miększym i w jego przypadku niektóre metody pielęgnacji są zwyczajnie nieskuteczne. Przykładowo stosowanie powłoki ceramicznej na lakier tego typu może okazać się zbędnym trudem, gdyż jeśli lakier nie jest wystarczająco utwardzony, powłoka straci szybciej swoje właściwości, a jej struktura zostanie zaburzona. Poniżej przestawimy podstawowe metody, środki i akcesoria, które pozwolą na jak najlepszą pielęgnację akrylowego lakieru samochodowego.
Pielęgnację lakieru akrylowego powinniśmy zacząć od mycia i oczyszczenia lakieru z zalegających zabrudzeń. Tutaj najlepszymi preparatami są neutralne szampony i piany aktywne oraz delikatne rękawice z mikrofibry. Należy pamiętać o tym, aby dokładnie oczyścić lakier z zalegających zabrudzeń i jednocześnie bardzo ostrożnie wchodzić w kontakt z jego powierzchnią. Już delikatne przetarcie szorstką częścią rękawicy może doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy lakieru.
W kwestii usuwania zadrapań i rys pomoże nam najprostszy, jednoetapowy system polerski. Lakier akrylowy tworzy stosunkowo miękką powłokę, która może zostać obrobiona nawet poprzez ręczne polerowanie. Wystarczą więc podstawowe pady do polerowania ręcznego, pasta polerska One Step i kilka mikrofibr do docierania pasty. Stosując takie materiały jesteśmy w stanie doprowadzić do wycięcia większości zadrapań i zarysowań z powierzchni lakieru.
W przypadku zabezpieczania miękkiego lakieru bardzo pomocne mogą okazać się woski syntetyczne, szczególnie te, które aplikowane są w kilku warstwach. Wosk syntetyczny to doskonałe rozwiązanie dla użytkownika ceniącego jednocześnie dobre właściwości zabezpieczające i odpowiednią prezencję samochodu. Ponadto warto wspomnieć o warstwowaniu wosku. Dzięki niemu jesteśmy w stanie uzyskać jeszcze lepsze pogłębienie barwy i podbicie połysku lakieru. Dodatkowo szczelne zabezpieczenie woskiem syntetycznym oferuje doskonałe właściwości konserwujące i zapobiega erozji lakieru przez pyły. Dodatkowo dobrej jakości woski filtrują promienie UV, co chroni lakier przed płowieniem, będącym częstym problemem w przypadku intensywnych kolorów lakieru (np. czerwony, zielony, żółty). Dzięki woskom nie tylko wyglądają one lepiej, ale także wydłuża się ich żywotność.
Do bieżącej pielęgnacji najlepiej stosować woski w spray’u, lub quick detailery, które pozwalają na osiągnięcie eleganckiego efektu wizualnego i bezpieczne oczyszczenie lakieru z delikatnych zakurzeń. Najlepszym wyjściem będzie stosowanie go w połączeniu z miękką mikrofibrą, która nie uszkodzi lakieru samochodu.
W powyższym artykule poruszyliśmy praktycznie wszystkie aspekty pielęgnacji lakieru akrylowego. Zawsze należy zwracać uwagę na to jakich preparatów używamy i jakie akcesoria wykorzystujemy przy pielęgnacji samochodu. Jeśli nie czujemy się na siłach, lub uważamy, że nasze umiejętności nie są wystarczająco wysokie, należy skonsultować się z profesjonalistą, lub studiem detailingu.