Car detailing - ABC

Auto detailing i porządki, czyli czyszczenie gąbek i futer polerskich

Czyszczenie padów czy też futer polerskich wydawać się może dość proste. Mamy kilka sposobów na to, by ta czynność zabierała jednak jak najmniej czasu. W trakcie procesu polerowania mechanicznego będzie to najłatwiejsze. Ważne jest także odpowiednie przechowywanie oraz mycie gąbek i futer po wykonaniu pracy.

W trakcie polerowania lakieru za pomocą padów z czasem będzie można zauważyć, że się one zapychają. Pasty polerskiej będzie zbyt dużo i będzie ona zapieczona albo sklejona. Z czasem zapcha się pad i wchodzi tam nie tylko pasta, ale również lakier samochodowy. W efekcie będą gąbki gorzej ciąć, źle wykańczają i praca już nie będzie efektywna jak do tej pory. Większe będzie również pylenie. W tym momencie będzie trzeba oczyścić ten nadmiar pasty i na to są różne sposoby.

Pady polerskie

Z pewnością takim najlepszym sposobem będzie wymiana pada na czysty. Jednak to będzie się wiązać z posiadaniem dużej kolekcji gąbek, które będzie trzeba potem po skończonej pracy dokładnie czyścić. Jednak drugim sposobem będzie również możliwość samodzielnego oczyszczenia przez użycie specjalnej szczotki. W czasie, gdy maszyna będzie pracować na niskim obrocie przykładamy włosie do pada i delikatnym naciskiem przesuwamy ku brzegom gąbki. Ten sposób to szansa na mniejsze zużycie pasy, ponieważ nie będzie trzeba ponownie jej rozprowadzać na całej powierzchni gąbki. Takie czyszczenie sprawdzi się, gdy gąbka jest twarda.

Gąbki

Mamy jeszcze trzeci sposób, który jest czasochłonny. Jest to zdjęcie gąbki albo futra i wypłukanie go w letniej wodzie. Przed ponownym nałożeniem pasy należy pamiętać, że z pada trzeba odwirować wodę. Dlatego najlepiej wybrać wiadro do tego. Inaczej na ścianach garażu pojawić się może nakrapiany wzór. Odwirowanie będzie następować po umieszczeniu pada na talerzu oporowym i przez włączenie maszyny. Obroty mają być szybkie, by dało się usunąć jak najwięcej wody

Futro polerskie

Zawsze po skończonej pracy należy koniecznie dobrze umyć gąbki oraz futra polerskie. Najlepiej robić to tego samego dnia. Dotyczy to tych używanych z pastami jak i tych elementów, które nakładały cleaner czy glaze albo wosk. Zaschnięta pasa razem z resztkami lakieru będzie kłopotliwa do czyszczenia i tym samym mogą się pojawić problemy przy kolejnym polerowaniu. Woski pozostawione na gąbkach ułatwić mogą przyklejenie się drobinek kurzu, brudu i w przyszłości okazać się może, że przygotujemy peeling z woskowaniem a nie polerowanie.

Akcesoria motoryzacyjne

Jeśli chcemy umyć dokładnie pady najlepiej stosować odpowiednio mocny środek, silny na tyle by poradził sobie z rozpuszczeniem resztek past, wosków. Jednocześnie musi być bezpieczny dla pianki, futra co sprawi, że dłużej będą one w dobrym stanie. Nie zalecamy stosowania mydeł, ponieważ potem jest ciężko je wypłukać. Jest wiele dobrych produktów, które są do tego właśnie przygotowane. Gąbki najlepiej będzie pozostawić na kilka labo kilkanaście minut w roztworze produktu czyszczącego z wodą, a potem myć. Płuczemy w czystej wodzie, wirujemy i zostawiamy do wyschnięcia.

Nie będzie się myło jednocześnie padów z pastą mocno ścierną oraz tych po pastach do wykończenia czy też woskach. Jeśli już doprowadzimy do tego, że gąbki, futra będą odpowiednio suche będzie można je schować do plastikowego pojemnika, albo w takie miejsce, gdzie dostęp kurzu, brudu będzie ograniczony. Nie powinno być również wilgoci, która również będzie niekorzystna dla naszego pada. Można je również podpisać, by wiedzieć, do jakiego produktu, były one stosowane. dzięki temu potem będziemy mogli je w podobny sposób wykorzystywać.