Car detailing - ABC

Car-detailing, czyli profesjonalna kosmetyka aut

Pewnie każdy fan motoryzacji chce mieć show-car a więc auto utrzymywane w stanie salonowym. To o tym marzymy, ale nie jest to takie proste. dbanie o samochód to duże wyzwanie. Należy mieć przemyślany sposób pielęgnacji oraz ochrony samochodu. Jeśli jednak sięgniemy po car detailing to będzie dla nas istotne wsparcie.

Jest to proces profesjonalnej kosmetyki samochodu, usługa bardzo niszowa na tą chwilę. Polscy kierowcy najczęściej obawiają się wysokich cen związanych z tymi usługami. Uważają, że im to po prostu nie będzie do niczego potrzebne. Zanim poznamy koszty warto dowiedzieć się co będzie dawał detailing auta.

Dekontaminacja, mycie i suszenie

Pierwszy element, który będzie wykonywany to dekontaminacja a więc spryskanie całego samochodu specjalnymi środkami, które pozwolą usunąć osady metaliczne i smoliste z powierzchni lakieru. Nałożoną chemię płuczemy i można przejść do mycia. Jeśli chcemy umyć auto trzeba mieć szampon, który ma neutralne pH. To istotna sprawa. Wiele marketowych szamponów ma agresywny sposób czyszczenia a to sprawi, że razem z brudem usunięty będzie także wosk, który zabezpiecza lakier. Szampony o neutralnym pH nie będą zagrażać substancjom woskującym, dlatego one nadają się zawsze do stosowania.

Po myciu auta należy je odpowiednio osuszyć i potem będzie można przejść do glinkowania. Suszenie również wykonuje się specjalnymi ręcznikami, które ochronią auto przed porysowaniem. Glinkowanie to proces, który pozwala usuwać zanieczyszczenia, które pojawiają się na lakierze, ale nie da się ich usunąć zwykłym myciem. Glinkowanie to taki zabieg, który sprawi, że cały proces detailingu przebiegnie lepiej. Po usunięciu zanieczyszczeń następnie znów płuczemy powierzchnię auta i suszymy.

Proces korekty lakieru

W ramach korekty lakieru dokonuje się nałożenie pasty ściernej i specjalnej polerskiej maszyny. zrobić można to ręcznie z odpowiednimi środkami, ale efekt będzie dużo gorszy. Prawidłowa korekta wymagać będzie istotnego doświadczenia i umiejętności, by nie powstały zniszczenia takie jak hologramy. Jeśli chcemy dobrze zabezpieczyć auto będzie można oczekiwać, że rozwiązaniem będzie użycie płynu z kwarcem lub wosku. Płyn doda szklistości i połysku. Z kolei wosk jest naturalny i będzie dawał głębię koloru. Woski sztuczne są mniej efektywne, gdy chodzi o wygląd. Jednak to nadal powłoka kwarcowa będzie bardziej wytrzymała niż wosk, który trzyma się do 4 miesięcy. Taka powłoka może być trwała przez rok, zaś propozycja ceramiczna nawet przez 4 lata.

Usługi samochodowe

Koła, szyby i wnętrze samochodu

Jeśli chodzi o pozostałe elementy również ich dokładne mycie jest bardzo ważne. Koła oczyszczamy poprzez użycie glinki na felgach i specjalny wosk. Opony trzeba myć szczotką i na to będzie można nałożyć specjalne czernidło, które poprawi ich wygląd i doda warstwę ochronną dla opony.

Szyby trzeba będzie myć tak samo jak nadwozie. Dobrze będzie nałożyć specjalny hydrofobowy płyn, który stworzy powłokę, odpychającą wodę, płyny oraz brud. Dzięki temu bezpieczeństwo w trakcie jazdy będzie większe. Do pielęgnacji wnętrza stosuje się specjalne cleanery do oczyszczenia kabiny z kurzu oraz tłuszczu.

Jeśli będziemy chcieli dobrze dbać o auto warto się zdecydować na profesjonalne kosmetyki, które bardzo dobrze się sprawdzą. Tak naprawdę car detailing to masa różnorakich procesów jakie przy samochodzie się wykonuje i tylko one odpowiednio zgrane przyniosą zadowalające efekty. W tym procesie liczy się wielka precyzja a co za tym idzie bardzo cenna będzie także znacząca cierpliwość.