Car detailing - ABC

Przewodnik po świecie auto detailingu – poznaj podstawowe pojęcia

Gdy analizujemy ofertę przygotowaną z myślą o nas przez producentów kosmetyków samochodowych, nie możemy nie docenić tego, że wybór wosków samochodowych jest szczególnie bogaty. Ich szeroka gama sprawia, że bardzo często nie wiemy, jak wybrać ten najbardziej odpowiedni, a więc taki, który spełni nasze oczekiwania.

Oczywiście, zadanie to stanie się łatwiejsze, jeśli usystematyzujemy naszą wiedzę na temat chemii samochodowej. Ma to ogromne znaczenie między innymi dlatego, że systematyczna pielęgnacja przedłuża żywotność auta.

Cleaner

Cleaner to produkt, którym warto się zainteresować w pierwszej kolejności, to bowiem właśnie jego działanie chemiczne lub lekko ścierne przyczynia się do tego, że bez większego trudu można usunąć zanieczyszczenia powierzchniowe z powierzchni lakieru. Niektóre rozwiązania są zresztą zaprojektowane w taki sposób, aby wiązanie wosku z lakierem było jeszcze łatwiejsze, a warstwa ochronna okazała się bardziej trwała. Oczywiście, cleanery różnią się między sobą, a dysproporcje pomiędzy nimi są najłatwiejsze do wychwycenia w momencie, w którym analizie poddajemy ich właściwości ścierne.

Rozwiązania lekko ścierne nie tylko usuwają zanieczyszczenia powierzchniowe, ale również dość dobrze radzą sobie z niewielkimi defektami lakieru. Jeśli jednak ich właściwości ścierne są znikome, zaleca się ich stosowanie przede wszystkim wówczas, gdy powierzchnia lakieru została naprawdę dobrze przygotowana. Cleaner najczęściej jest nakładany ręcznie, zadanie to ułatwia bowiem obecność aplikatora piankowego lub takiego, który został wykonany z mikrofibry. Nadwyżka produktu mogłaby być niebezpieczna dla lakieru, okazuje się jednak, że i ona może zostać usunięta bez większego trudu dzięki ręcznikowi wykonanemu z mikrofibry.

Politura

Innym produktem, którym warto się zainteresować jest politura dostępna w sprzedaży zazwyczaj w postaci mleczka. To właśnie ona ma kluczowe znaczenie wówczas, gdy zależy nam na ukryciu drobnych efektów, jest też nieoceniona, gdy zależy nam na uwidocznieniu głębi koloru, jaki ma lakier naszego samochodu. Możemy ją nakładać tak na wosk naturalny, jak i na syntetyczny. Aplikuje się ją ręcznie, choć niekiedy producent rekomenduje stosowanie aplikatora z mikrofibry lub aplikatora piankowego.

Defekty w samochodzie

Wosk syntetyczny

Wosk syntetyczny to z kolei rozwiązanie, w którego skład wchodzą syntetyczne polimery. Jego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie lakierowi ochrony w momencie, gdy będzie on narażany na szkodliwe działanie ze strony czynników zewnętrznych takich, jak choćby promieniowanie UV lub ptasie odchody. Powierzchnia zabezpieczona w ten sposób łatwiej poddaje się też innym zabiegom pielęgnacyjnym, a i brud nie przylega do niej z taką sama łatwością, jak i do powierzchni pozbawionej dodatkowej ochrony.

Wosk syntetyczny może też skutecznie podkreślać połysk, który jest charakterystyczny dla lakieru samochodowego. Najczęściej ma postać mleczka, może być jednak również sprzedawany jako pasta, a nawet w postaci płynnej. Jego średnia trwałość waha się w granicach od trzech do sześciu miesięcy i jest uzależniona od jego składu. Wosk syntetyczny jest kosmetykiem, który najlepiej nakładać ręcznie. Powierzchnia musi być przy tym odpowiednio przygotowana, a przede wszystkim – oczyszczona.

Wosk naturalny

Wosk naturalny to z kolei ulubione rozwiązanie tych osób, które zawodowo zajmują się auto-detailingiem. Ma on wyjątkowe właściwości ochronne i estetyczne, a wielu użytkowników docenia również charakterystyczny dla niego przyjemny, owocowy zapach. Powierzchnia zabezpieczona w ten sposób zyskuje właściwości hydrofobowe, sprawia więc, że woda łatwo spływa z powierzchni lakieru.