Kosmetyka i pielęgnacja samochodu

Samochód kołem się toczy – jak dbać o koła samochodu?

Jak dbać o koła samochodowe ?

Wiele osób mówi, że to koła są wizytówką samochodu jeśli nawet perfekcyjne auto będzie na brudnych kołach i zniszczonych felgach to nie ma dobrej prezentacji. Razem z wiosną oraz zmianą zimowych kół na letnie przychodzi ten moment, gdy można o felgi i swoje opony zadbać. Czyste opony są na pewno cenne dla wyglądu naszego samochodu.

Gruntowne oczyszczanie i konserwacja

Jeśli ktoś chce pierwszy raz zadbać o czystość kół musi się liczyć z tym, że konieczna będzie specjalna dla nich praktyka i nieco czasu. Na początek trzeba bardzo dokładnie czyścić felgi, opony, nadkola i okolice. Jeśli chcemy ułatwić sobie zadanie dobrze mieć podnośnik hydrauliczny, kobyłki i dobre kosmetyki a także akcesoria. Każde koło musi być traktowane indywidualnie i oczywiście przed czyszczeniem trzeba będzie je zdjąć.

Koła na początek muszą być spryskane od frontu i od wewnątrz przez preparat specjalnie do felg przygotowywany. Najczęściej te środki są dość mocne i dzięki nim nawet ten mocno trwały brud uda się skutecznie pokonać. Zanim to zrobimy trzeba oczywiście sprawdzić z jakiego materiału są nasze felgi i jakie są w stosunku do nich w zakresie czyszczenia zalecenia producenta. To bardzo ważna kwestia, o której zawsze będzie trzeba pamiętać. Chodzi o to, by wybrać dobry preparat i nie zniszczyć tych naszych felg.

Jeśli chcemy doczyścić powierzchnię należy używać dobrych szczotek, które są odpowiednio przystosowane do tych zadań. Do felg i nadkoli wykorzystuje się delikatne elementy, by nie doszło do porysowania powierzchni. Opony można już czyścić taką szczotką, która ma nieco twardsze włosie. Detale nawet można wyczyścić przez użycie niewielkiego pędzelka. Jeśli na felgach znajduje się dużo smoły i pozostałości po dawnym wyważaniu będzie można rozpuścić to i dokonać dokładnego czyszczenia. Przy mniejszym zarudzeniu może się także sprawdzić lekka glinka. Przygotowywane są także kosmetyki typu APC, które w mocnym stężeniu z takim brudem sobie radzą.

Renowacja opon

Czyszczenie felg

Po wykonaniu dokładnego oczyszczenia kół sprawdzić należy stan frontów felg. Jeśli ich wygląd należy do tych, które od ideału są daleko to można niwelować problem przez pasty polerskie. Producenci mają w tym względzie wiele ciekawych propozycji i na pewno warto się nimi zapoznać. Pojawiają się także takie produkty, które mają służyć do wszystkich metalowych felg. Jeśli są one lakierowane to używać można takich samych pas jak się używało w przypadku nadwozia. Polerowanie będzie można wykonywać albo ręcznie albo specjalnym aplikatorem. Wykonuje się to wszystko okrężnymi ruchami i nacisk zmieniamy w zależności od pojawiających się potrzeb. Wypolerowana pięknie felga będzie na pewno dobrym dodatkiem naszego auta, który będzie lśnił i sprawi, że odbiór naszego samochodu rzeczywiście będzie pozytywny.

Gdy mamy oczyszczone również nadkole będzie można nałożyć tam specjalny środek do plastików zewnętrznych. Potem już tylko nakładamy koło i podkreślamy czerń przez odpowiednio dopasowany do naszych opon dressing.

Tak wykonany proces to już zmiana podejścia do czystych opon. Jeśli raz to zrobimy poznamy praktyczną formę i potem już nasze opony oraz koła będą w takim stanie, że nie będzie już takiego problemu, by je doczyścić. Taka bieżąca pielęgnacja stanie się dzięki temu zdecydowanie łatwiejsza. Polerowanie w takiej formie jest w stanie sprawić, że będziemy w stanie skutecznie zadbać o tą estetykę naszego samochodu gwarantując sobie pozytywny odbiór a często także podziw innych dla naszego samochodu.