Kosmetyka i pielęgnacja samochodu

Mycie samochodu – typowe błędy

Część z nas samochody myje z konieczności, ale dla pewnie jeszcze większej części jest to przyjemna czynność, która w dodatku daje efekty będące nagrodą samą w sobie, kiedy to nasz samochód wygląda elegancko i czysto. Obie te grupy popełniają jednak masę błędów w czasie mycia swoich samochodów, ponieważ nie jest to aż tak prosta czynność, jak mogłoby się wydawać. Czeka na nas tutaj wiele pułapek, które postaramy się tutaj rozbroić.

Wiele osób nie wierzy w potrzebę stosowania jakichś specjalnych środków do konserwacji swoich pojazdów. Wychodzą z założenia, że zamiast szamponu samochodowego w zupełności wystarczy płyn do mycia naczyń, felgi myją za pomocą płynu do czyszczenia kominków, a skórę pielęgnują kremami do rąk. W rzeczywistości jednak płyn do mycia naczyń będzie powodował powolne matowienie lakieru, płyn do kominków niszczy ochronną warstwę lakieru na felgach, a kremy do rąk powodują odbarwienia na tapicerce i mogą zmniejszać jej wytrzymałość.

Gąbka samochodowa

Typowym błędem jest również wykorzystanie gąbki do mycia samochodu. Jest ona szalenie popularnym narzędziem, ponieważ sama w sobie nie powoduje uszkodzeń lakieru, ale niestety jest znakomitym nośnikiem dla różnego rodzaju pyłków i zwłaszcza piasku, które już uszkodzenia będą powodowały. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się w dwa osobne wiadra z wodą. Pierwsze będzie służył tylko do płukania gąbki, a w drugim znajdzie się też szampon samochodowy. Jeszcze lepiej będzie porzucić gąbki na rzecz mikrofibry, która jest lepiej przystosowana do ryzyka pojawienia się piasku.

Techniki mycia samochodu

Myjka samochodowa

Zamiast mycia dotykowego można stosować mycie bezdotykowe, czyli myjki samochodowe. Myjka ciśnieniowa to niestety ryzyko działania wodą pod wysokim ciśnieniem, co będzie niebezpieczne, jeśli dysza zbliży się za bardzo do powierzchni samochodu. Co więcej, zdarzają się uszkodzenia elementów samochodu spowodowane działaniem myjki, zwłaszcza uszkodzenia czujników ABS w kołach.

Niebezpieczeństwo można na siebie ściągnąć ponadto wykonując czyszczenie powierzchni lakierniczych o wysokiej temperaturze. Innymi słowy, nie powinno się myć rozgrzanego na słońcu auta, ponieważ na gorącej karoserii wszystkie produkty pielęgnacyjne, w szczególności woski, będą szybko zasychać i tworzyć odbarwione placki.

Wielkim zagrożeniem może być ponadto nasze lenistwo. Wiele zanieczyszczeń, na przykład te od smoły i ptasich odchodów, powodują niszczenie się lakieru pod swoją powierzchnią i jeśli będziemy czekać z ich usunięciem, powstaną nieodwracalne szkody w powłoce lakierniczej.