Kosmetyka i pielęgnacja samochodu

Mikrowłókna w służbie Auto Spa, czyli mikrofibra dla Twojego samochodu

Mikrofibra to potoczna nazwa dla specjalnych miękkich ściereczek, które nie są określeniem tkaniny ale włókna, z którego przygotowuje się nici a potem wykorzystuje je w splocie. Te ultra-cienkie włókna składają się na pojedyncze nici cieńsze dwa razy niż jedwab i 100 razy niż ludzki włos. Mikrowłókno może być wykonywane z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się poliamid i poliester z przewagą tego pierwszego elementu. Spotykać można również takie naturalne przygotowane z celulozy.

Aktualnie jeśli chodzi o produkcję mikrofibry to wiodące będą oczywiście Chiny a poza tym również Korea. Tam mamy fabryki, które sprzedają ten produkt na cały świat. Wyroby różnią się jakością, dlatego producenci starają się nabywać swój towar zawsze od sprawdzonych sprzedawców. W przemyśle samochodowym rzeczywiście ręczniki z mikrofibry są bardzo cenionym elementem.

Zastosowanie mikrofibry

Mamy rzeczywiście wiele czynników, które wpływać będą na jakość mikrofibry oraz jej miękkość. Dzięki temu nie będzie rysowała ona delikatnych powierzchni. Inaczej niż to nam sugerowano włókna wykonane z naturalnych nici nie koniecznie muszą być lepsze. Tam, gdzie wykonuje się coś z naturalnych włókien splot może być tak ciasny, że akurat może doprowadzić do zarysowania powierzchni.

Aby tak naprawdę zrozumieć czym jest mikrowłókno przybliżyć sobie można pojęcie 1 deniera. To jednostka gęstości liniowej włókien syntetycznych. Włókno, które ma 9000 metrów i waży jeden gram ma gęstość 1 dEN.

I tak obecnie wygląda dla przykładu:

nylon 10 – 15 den

jedwab 1,25 – 3 den

mikrowłókno 0,01 – 1 den

Im cieńsze będzie dane włókno tym będzie ono delikatniejsze dla powierzchni. Dlatego właśnie przy samochodach tak bardzo cenione są mikrofibry. Obcując z delikatnym lakierem trzeba mieć perfekcyjną jakość tkaniny. Porównując inne materiały akurat mikrofibra wykazuje doskonałe właściwości przyciągające brud oraz kurz. Jeśli chcemy podnieść jakość wykonania ręczników z mikrofibry będzie się obszywać cienką taśmą z użyciem jedwabiu czy satyny. Mają one mocniejszy splot niż to się dzieje w przypadku innych i tym samym będą one charakteryzować tym samym wytrzymałością na wielokrotne pranie.

Ściereczki do auta

Materiały z mikrofibry

Jeśli chodzi o standardowy materiał to wykorzystuje się w produkcji mikrofibry poliester oraz poliamid. Charakterystyczne dla mieszanki będzie to, że jest tam bardzo duża zdolność absorpcji cieczy. Tysiące włókien składają się na tkaninę i są w stanie wchłonąć dużą ilość wody. W trakcie użytkowania może jednak dojść do tego, że mikrofibra te swoje zalety niestety straci. Dlatego trzeba dbać o to, by te wszystkie zabrudzenia regularnie usuwać. Dzięki nim będzie można usuwać bowiem wszystkie zabrudzenia czy też pozostałości wosków.

Mikrowłókna dają nam naprawdę wiele możliwości i warto będzie to wykorzystywać. W zależności od kształtu czy splotu można tworzyć sobie tkaniny o różnych właściwościach. W branży odzieżowej wykorzystuje się je tak, by stworzyć wrażenie odbijania się światła tak jak w przypadku jedwabiu.

Jak prać mikrofibrę?

Jeśli chcemy mieć dłuższą żywotność tkanin z mikrowłókien będzie trzeba je regularnie prać w mydlinach. Najlepsze efekty będzie można uzyskiwać, jeśli użyje się specjalnego preparatu, który będzie do tego służył. Na koniec trzeba mikrowłókna specjalnie płukać w zimnej wodzie. Wskazane będzie pranie w pralkach automatycznych, ale nie można używać wybielaczy oraz płynów odpowiadających za to, by zmiękczać tkaniny. Pozostawiamy więc do samoistnego wyschnięcia w dobrej dla tego temperaturze, która ograniczy ewentualne uszkodzenia.