Kosmetyka i pielęgnacja samochodu

Wiosenne porządki samochodowe

Tapicerka w samochodzie musi sporo znieść. Roztopiona czekolada, okruszki chipsów i frytek, kawa, dym papierosowy... Niektóre z tych zabrudzeń nie są wcale łatwe do zlikwidowania. Warto kupić kilka preparatów i akcesoria, które pozwolą dobrze doprać tapicerkę po zimie i jesieni.

Jaki typ tapicerki?

To pierwsze pytanie, które trzeba sobie zadać. Każdy materiał wymaga innych środków i sposobów prania. Niedostosowanie się do tych wymogów grozi nie tylko bezskutecznością sprzątania, ale także, niestety, zniszczeniem tapicerki. Tapicerka skórzana różni się od polimerowej, a ta z kolei jest zupełnie inna niż bawełniana. Warto przyjrzeć się swojej tapicerce i określić materiał, z jakiego jest wykonana.

Akcesoria do różnych typów tapicerek

Zwykle najłatwiejszym zadaniem jest wyczyszczenie tapicerki ze skóry. Wystarczy ją odkurzyć, a potem przetrzeć ścierką nasączoną specjalnym mleczkiem. To powinno poradzić sobie z większością zabrudzeń. Nieco trudniej będzie z tapicerką materiałową. Przyda się odkurzacz do prania, klasyczny, opryskiwacz ciśnieniowy oraz odpowiednie szczotki. Nie obejdzie się też ez ścierek z mikrofibry, wiadra z ciepłą wodą oraz specjalnego preparatu do prania.

Pielęgnacja tapicerki

Jak przeprowadzić czyszczenie?

Przede wszystkim, tapicerkę trzeba dokładnie odkurzyć. Oznacza to często wymontowanie foteli, otwieranie skrytek, wyjęcie dywaników na zewnątrz. Pomoże komplet różnych końcówek do odkurzacza, od tradycyjnych, aż po bardzo wąskie, szczelinowe. Szczotką z grubym włosiem należy wymieść wszystkie pozostałe okruchy i kurz. Sierść psów i kotów bywa trudna do usunięcia – czasami trzeba usuwać ją papierem ściernym. Następnie należy nanieść pre-spray na powierzchnię tapicerki. Ten środek służy do rozpuszczania brudu i oddzielania go od włókien materiału tworzącego tapicerkę. Następnie pozostaje wypranie powierzchni specjalnym środkiem – nigdy nie chemią stosowaną w domu, jak odplamiacze do prania czy płyny do naczyń! Gdy tapicerka będzie wyprana, trzeba zebrać pianę i brud odkurzaczem piorącym, a na koniec przetrzeć kanapy i fotele ściereczką z mikrofibry i poczekać, aż wyschną.