- Polerowanie lakieru
- 22 września 2020
Usuwanie żywicy z lakieru samochodowego
Żywica jest jednym z najgorszych przeciwników lakieru samochodowego. Wystarczy pozostawić samochód pod drzewem na jedną noc, aby rano zastać samochód ubrudzony mniejszymi, lub większymi chropowatymi drobinkami i kropelkami. Jak więc usunąć żywicę z powierzchni lakieru, nie narażając się na uszkodzenie jego powierzchni? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.
Aby dokładnie oczyścić lakier z żywicy powinniśmy najpierw zdjąć z niego wszelkie inne zabrudzenia. Są one główną przeszkodą podczas oczyszczania lakieru z substancji kleistych. W przypadku tradycyjnych zabrudzeń najlepsze będzie mycie samochodu metodą na dwa wiadra. Po oczyszczeniu karoserii z zalegającego brudu możemy dokonać kompleksowej inspekcji powłoki lakierniczej. Osady żywiczne będą wyczuwalne pod palcami po przejechaniu po lakierze. Wówczas możemy określić, które elementy nadwozia są najintensywniej zabrudzone i podjąć właściwe kroki w celu oczyszczenia karoserii.
W przypadku walki z żywicą najlepszym wyjściem jest zastosowanie odpowiedniej chemii, przykładowo środka MAC Prickbort lub Sonax, który pozwoli na rozpuszczenie substancji kleistych i odseparowanie ich od powierzchni lakieru. Innym wyjściem jest działanie z użyciem glinki. Również może ona pomóc w zdjęciu z lakieru drobnych elementów żywicy.
Jeśli wybierzemy drogę chemii samochodowej, po umyciu lakieru powinniśmy spryskać go wskazanym wyżej preparatem do usuwania osadów kleistych i smolistych, lub żywicy. Produkty tego typu w drodze reakcji chemicznej rozklejają cząsteczki żywicy, smoły i innych substancji powodując rozpad zabrudzeń. Wystarczy spryskać powierzchnię zabrudzonego elementu i pozostawić ją do zareagowania. Ważne, aby nie pozwolić środkom wyschnąć na powierzchni lakieru. Po kilku minutach należy dokładnie zetrzeć zabrudzenia z powierzchni lakieru miękką i mokrą mikrofibrą i spłukać karoserię wodą. Jeśli ten zabieg nie pomoże, należy go powtórzyć.
W przypadku, gdy żywica nie chce odkleić się od lakieru można spróbować usunięcia jej za pomocą glinkowania. Glinka detailingowa to narzędzie pozwalające na usunięcie i wybranie z powierzchni lakieru większości zabrudzeń, nawet tych, które są zawarte w głębszych sferach powłoki lakierniczej. Nie bazuje na efekcie chemicznym, tak jak w przypadku Tar Removerów, lecz na efekcie tarcia. Lakier należy zwilżyć dedykowanym do glinkowania środkiem, lub wodą z szamponem, a następnie przesuwać stopniowo wcześniej uformowaną i wygniecioną glinką po jego powierzchni. Po ukończeniu glinkowania, czyli w momencie, kiedy lakier jest czysty, gładki i śliski, możemy osuszyć go i zakonserwować wybranym środkiem.
Zdarzają się także sytuacje, kiedy glinka i preparaty nie są wystarczającymi środkami, aby usunąć zastygniętą żywicę z powierzchni lakieru. W tym wypadku najlepiej jest skorzystać z korekty lakieru za pomocą maszyny polerskiej. Oferuje ona o wiele silniejszy stopień oczyszczania, niż standardowe glinkowanie i czyszczenie za pomocą Tar Remover’ów. Polerka maszynowa w połączeniu z cyklinowaniem lakieru pozwoli na usunięcie nawet bardziej uciążliwych osadów z powierzchni lakieru. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego wyposażenia, lub umiejętności, skorzystaj z pomocy detailera.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Wam w utrzymaniu lakieru w czystości, a usuwanie żywicy z jego powierzchni nie będzie stanowiło dla Was problemu w przyszłości.