Poradniki i ciekawostki

Częste mycie auta niszczy jego życie (i lakier)?

Lakierowanie pojedynczego elementu pojazdu może kosztować kilkaset złotych. Czy częste mycie może prowadzić do uszkodzenia powłoki lakieru?

Doskonały lakier – nasz powód do domu

Każdy kierowca zgodzi się z tym, że samochód prezentuje się doskonale, gdy będzie dobrze umyty a lakier prezentuje się w blasku słońca. To zasada, która zawsze się sprawdza niezależnie od tego jaki mamy samochód. Jeśli jednak chcemy do takiego stanu doprowadzić trzeba pamiętać, że praca nad autem wymagać będzie sporo trudu. Pielęgnacja samochodu zawsze będzie się składać z wielu różnorakich czynności a więc mycie, czyszczenie, polerowanie. Sama pierwsza czynność z wymienionych sprawić, może wiele kłopotów. Jak więc myć auto, by powłoki lakieru nie zniszczyć, jakich środków używać do własnej karoserii, jak często również to auto myć. Przede wszystkim czy częste mycie będzie niszczyć powłokę lakieru? Tutaj zdania są różne, ale ostateczna odpowiedź może zależeć od różnych czynników.

Optymalna częstotliwość mycia auta

Zasadniczo zakłada się, że odpowiedź na to pytanie będzie prostsza niż mogłoby się to wydawać. Samochód powinno się bowiem myć wtedy, gdy będzie tego potrzebował a więc w momencie gdy będzie brudny. Ogólne zalecenia mówią, że powinno być jedno mycie na dwa tygodnie, czasami, że jedno na cztery tygodnie. Na pewno mycie zimą będzie dużo bardziej problematyczne. W tym okresie temperatura spada i woda na karoserii może nawet zamarzać, do tego na nasze auto działa sól i błoto pośniegowe.

Czy mycie auta niszczy lakier?

Odpowiedź jest oczywiście złożona. Przede wszystkim trzeba zauważyć, że te lakiery stosowane są obecnie, to produkty bardzo trwałe. Nie ulegają zniszczeniu tak łatwo, nie będą się tak rysować. Mimo to nie ma gwarancji, że sposób mycia tego lakieru nie zniszczy. Żelazna zasada będzie taka, że poziom degradacji niekiedy może być związany z tym jak dany samochód będzie myty. W czasach, gdy mamy mało czasu na różne sprawy poza pracą również mycie samochodu spada na dalszy plan. Dlatego jedziemy do myjni bezdotykowych, gdzie szybko swoje auto możemy umyć.

Ale czy to się dobrze sprawdzi?

Taka oszczędność czasu niestety może nieść za sobą uszkodzenia na lakierze. Woda uderza w karoserię pod wpływem wysokiego ciśnienia i pojawiają się mikrozarysowania. Szczególnie osoby, które robią to nieumiejętnie dość szybko mogą swoje auto zniszczyć, dlatego trzeba na tą kwestię uważać. Tych zarysowań nie widać od razu. Mogą się one pojawić dopiero po kilku wizytach na takiej myjni, najlepiej widoczne będą w dzień słoneczny. Jednak to nie wszystko. Uszkodzenia takie w dłuższej perspektywie zwiększą również szansę na pojawienie się poważnych konsekwencji takich jak korozja na lakierze. Trzeba sobie powiedzieć, że częste mycie na myjni bezdotykowej rzeczywiście może niszczyć nam lakier w samochodzie.

Mycie lakieru auta

Jak w takim razie myć auto, aby nie zniszczyć lakieru?

Zawsze najlepsze mycie będzie ręczne. Czasem jednak możliwości są ograniczone, szczególnie w dużych miastach jak mieszka się w blokach. Ale warto się o takie mycie starać, ponieważ ono akurat będzie w stanie to nasze auto w jakieś mierze chronić, a na tym zawsze powinno nam zależeć w szczególności.

Czy można zabezpieczyć lakier przed niszczeniem?

Oczywiście po wcześniejszym bardzo dokładnym myciu samochodu będzie można nanieść na karoserię specjalne powłoki, które zabezpieczą auto. Woski czy powłoki kwarcowe to zawsze taka opcja, która sprawi, że ten lakier będzie dłużej utrzymywany w świetnym stanie. Ale kluczem jest usuwanie przed nałożenie powłok wszystkich zabrudzeń.