Poradniki i ciekawostki

Jak walczyć z brzydkim zapachem w samochodzie?

Nie każdy przepada za wchodzeniem do środka samochodu, a argumentem, który zniechęca nas do tego, jest przede wszystkim zapach, jaki w nim panuje. Kierowcy radzą sobie z tym wyzwaniem stosując specjalne perfumy, można jednak zadać sobie pytanie o to, czy takie podejście ma w ogóle sens i jest w stanie zaowocować dokładnie takimi rezultatami, jakich oczekiwaliśmy.

Być może znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wyczyszczenie pojazdu, choć tu niezbędna może się okazać wiedza na temat tego, jak uporać się z konkretnymi typami zanieczyszczeń. Za brzydki zapach w samochodzie najczęściej odpowiadają roztocza, kurz oraz resztki organiczne. Niebezpieczny może być też zatkany filtr kabinowy oraz bakterie, które lubią pojawiać się w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W każdym przypadku metoda działania jest nieco inna, choć w każdym też mamy prawo oczekiwać końcowego sukcesu.

Zawilgocenie samochodu

Oczywiście, mamy też do czynienia z wyjątkami, a jednym z nich jest nieprzyjemny zapach wywołany przez zawilgocenie. Z nim walczy się wyjątkowo trudno, okazuje się przy tym, że niejednokrotnie nawet profesjonaliści muszą pogodzić się z tym, że nie mają szans na powodzenie. O tym, jak poważna jest skala problemu można przekonać się w odniesieniu do tak zwanych aut popowodziowych. Można je spotkać od czasu do czasu w komisach, a jednym z ich znaków rozpoznawczych jest imponująca liczba choinek zapachowych.

Usuwanie uporczywego zapachu

Niestety, nawet one często nie sprawdzają się tak, jak byśmy się mogli tego spodziewać, a jazda ma sens tylko, jeśli pamiętamy o pozostawieniu otwartego okna. Mówimy jednak o przypadku odosobnionym. Zazwyczaj doprowadzenie samochodu do porządku nie jest wcale trudne.

Filtr kabinowy

Jeśli problemem jest zatkany filtr kabinowy, najlepszym rozwiązaniem jest jego wymiana. Jeśli zaś zależy nam na kanalizacji i wentylacji wolnej od bakterii i grzybów, warto zaopatrzyć się w ozon wykazujący się imponującą skutecznością na tym polu. Może się okazać, że podejmowane przez nas wysiłki nie są tak skuteczne, jak moglibyśmy się tego spodziewać, jeśli więc podejmowane przez nas wysiłki nie przynoszą satysfakcjonującego rezultatu, skorzystajmy z pomocy profesjonalistów.

W zdecydowanej większości przypadków pomaga jednak klasyczne pranie tapicerki, choć dobrym pomysłem wydaje się odpowiednie przygotowanie jej do takiego zabiegu. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o starannym odkurzeniu samochodu, jeśli bowiem kurz zmiesza się z pyłem lub pianą, efekty mogą się okazać znacznie gorsze od tego, czego oczekiwaliśmy. Najpierw pojawi się błoto, a potem plamy, które trudno będzie usunąć.