Renowacja tapicerki

Czyszczenie tapicerki samochodowej a temperatura używanych roztworów.

Jeśli chcemy zobrazować jak działają detergenty na samochód można powiedzieć o zmywaniu naczyń. W zimnej wodzie tłuszcz będzie ciężko zmyć, nawet jeśli mamy dobry płyn. A lekko ciepła woda już to pozwoli zrobić. Podobnie jest w przypadku tapicerek. Zawsze temperatura wody o 10 stopni wyższa zwiększy skuteczność nawet dwukrotnie.

W przypadku prespary praktycznie nie ma ograniczeń i będzie można stosować także wrzątek. W czasie rozpylania ostygnie. Materiały stosowane w autach to sztuczne produkty, które nie będą więc narażone na działanie wysokiej temperatury. Barwienie i topienie odbywa się w wyższej temperaturze. Oczywiście, jeśli mamy jakieś wątpliwości to można w miejscu niewidocznym przeprowadzić test i zobaczyć czy nic się nie stanie.

W przypadku ekstrakcji będziemy ograniczeni możliwościami technicznymi urządzenia. Starajmy się jednak nie przekraczać temperatury określonej w instrukcji urządzenia, by nie doprowadzić do jego uszkodzenia. Idealną opcją będzie między innymi wyposażenie go w podgrzewacz wody, ale taki sprzęt będzie już bardzo dużo kosztował i dodatkowo zużywa również wiele prądu.

Maszyny do tapicerki

Często pomijanym, ale ważnym działaniem będzie to mechaniczne, w przypadku tapicerki samochodowej nie będą potrzebne żadne urządzenia mechaniczne. Wystarczy zwykła szczotka z twardym włosiem, ale również na tyle miękkim, by nie zniszczyć materiału naszych foteli. Z powodzeniem stosuje się od lat również połyskówki do butów w przypadku bardzo delikatnych materiałów oraz szczotki do ubrań w przypadku innych materiałów. Po tym jak chemia będzie rozprowadzona należy zostawić ją na kilkanaście minut, by mogła działać w tym czasie. To ważny krok, ale często lekceważony przez osoby, które piorą tapicerkę. Preparaty potrzebują jednak czasu, by wejść w reakcję i gwarantować tym samym pranie, które będzie skuteczne.

Jak będziemy postępować?

Produkt, który będzie rozrobiony w ciepłej wodzie będziemy natryskiwać na elementy tapicerki i wcieramy go szczotką. Czekamy 10 minut, by w tym czasie mógł wejść w reakcje i tym samym potem będzie można rozpocząć dokładne czyszczenie. Jeśli tapicerka będzie bardzo brudna można zdecydować się na ten proces nawet dwa razy.

Detergenty samochodowe

Po kilkunastu minutach wprowadza się odkurzacz piorący do pracy, przy czym zaczyna się od oparć a potem przechodzi do siedziska. jeśli jest taka możliwość zagłówki wyciągamy, ponieważ dzięki temu praca będzie ułatwiona i wnętrze będzie chronione przed zachlapaniem. Końcówką ssącą wykonujemy dynamiczne ruchy, by nie przemoczyć materiału. Powtarzamy proces do skutku. W miejscach, w których nie da się operować końcówką ekstraktora. Można ją również zdjąć z rury i natryskiwać środek ekstrakcyjny a odsysać będzie można samą rurą.

Osuszanie samochodu

Po skończonym procesie praniu suszymy auto. Jeśli mamy mało czasu lub aura panująca nie sprzyja zasychaniu będzie można wysuszyć takie auto po procesie prania. Suszenie wykonujemy w taki sposób, by strumień powietrza z wentylatorów kierować na środek auta i w stronę podłogi. W momencie, gdy proces suszenia będzie ukończony trzeba jeszcze dodatkowo sprawdzić czy na tapicerce nie ma żadnych plam, które nie były widoczne w momencie, gdy materiał był wilgotny. Jeśli takowe się pojawią oczywiście wykonujemy poprawi w sprzątaniu.

Pojawiają się jeszcze takie kwestie dość często jak pranie alcantary?

To tak samo jak z każdą inną tapicerką, ale ona nie może być prana w wysokiej temperaturze. W związku z tym używamy roztworów, które mają temperaturę pokojową. Po praniu materiału zaczesujemy włosie w jedna stronę. Natomiast pranie półskóry wykonuje się od czyszczenia elementów skórzanych następnie pranie materiałów i staramy się dbać o to, by nie doszło do przemoczenia tapicerki. Jeśli byśmy robili to inaczej to moglibyśmy zabrudzić czysty już materiał w czasie czyszczenia skóry.