Renowacja tapicerki

Pierzemy tapicerkę samochodową – o czym jeszcze warto pamiętać?

Pranie tapicerki, wykładzin, reszty tekstyliów. W tym momencie praca powinna być dzielona na etapy i tym samym organizacja powinna być lepsza. Musimy na początek zająć się plastikami, które muszą być dobrze wyczyszczone. To uchroni nas przed pojawieniem się zacieków na tych brudnych elementach, a potem przed pobrudzeniem uprawnej tapicerki, gdybyśmy mieli czyścić później takie tworzywa.

W każdej pracy kluczową sprawą będzie systematyczność oraz dobre przygotowanie oraz organizacja. Dlatego warto sobie podzielić auto na części i w ten sposób przygotowywać jego czyszczenie. Można zacząć od podsufitki, potem są boki i na koniec fotele oraz podłoga. Zacząć można od czyszczenia miejsca kierowcy a potem tylna kanapa oraz miejsce przeznaczone na bagażnik. W każdym segmencie pracuje się zawsze od góry, a więc od zagłówka, przez oparcie siedzisko aż po podłogę. Oczywiście to po prostu praktyczne rozwiązanie, ponieważ woda będzie nam kapać w trakcie prania zagłówka i jak idziemy w dół to nie ma problemu, że potem z upranej części będzie trzeba ją usuwać.

Pranie tapicerki 

Jeśli chodzi o podsufitkę powinno się ją na początek odkurzać miękką szczotką. W autach używanych pod wpływem wilgoci mogą one się odkleić, dlatego do takiego prania należy podejść asekuracyjnie, robić to na spokojnie. Jeśli chodzi o użycie wszelkich detergentów raczej nie mamy mokrej, lecz zwilżoną ścierkę i wtedy to czyszczenie wykonujemy. Spokojnymi, podłużnymi ruchami staramy się przecierać materiał i często zmieniamy ścierkę, płuczemy ją w ciepłej wodzie. Nie można przemoczyć tego materiału na podsufitce, ponieważ w ten sposób może się od podłoża odkleić.

Jeśli nie będziemy pewno jakości i obawiamy się tego co zrobić zaczynamy pracę od tyłu auta i przesuwamy się do przodu. W ten sposób postępujemy, ponieważ najbardziej brudny materiał znajduje się na przodzie auta i tam trzeba to czyszczenie rozpoczynać. Detergenty jakie można użyć to między innymi APC albo też inne produkty przeznaczone właśnie do tapicerki materiałowej.

Usuwanie brudu

Jeśli chodzi o boczki materiałowe postępujemy podobnie jak to się dzieje w zakresie podsufitki. Kolejnym krokiem będzie pranie fotelu oraz wykładzin. Jest tutaj ważne, by nie przemoczyć materiału na tapicerce. Należy pamiętać, że naszym zadaniem będzie pranie materiału obiciowego nie pianki. W przypadku samochodów często czyszczenie pianki jest koniecznością, ponieważ oszczędnie podchodzimy na co dzień do sprzątania samochodów. Bez zdjęcia materiału z siedziska będzie to jednak czasochłonny proces. Jeśli będziemy chcieli przemoczyć gąbkę, by usunąć z niej brud to potem trzeba płukać bardzo obficie taki fotel, ponieważ musimy cały brud wyciągnąć.

Pranie tapicerki

Płucze się do momentu, w którym nie będzie się już pojawiać brudna woda. W skrajnych przypadkach może to trwać nawet kilkanaście minut na jedno siedzenie. Warto pamiętać również o dobrym odessaniu wody, ponieważ dzięki temu proces wysuszenia może przebiegać sprawniej. Jeśli uda się to dobrze zrobić można również doprowadzić do tego, że nie będzie plam po tym jak taki materiał już bardzo dobrze wyschnie. Jeśli chcemy, by proces prania przebiegał sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami trzeba pamiętać o kilku istotnych sprawach.

Chemia samochodowa

Musimy wybierać odpowiednią chemię, zachowujemy wysokie temperatury roztworów, wykonujemy prace mechaniczne czy też zachowujemy odpowiednią ilość czasu, by chemia zaczęła działać. To wszystko ma istotne znaczenie i powinno być brane pod uwagę, jeśli zależy nam na solidnym wyczyszczeniu samochodu, przy wzięciu pod uwagę tych wszystkich kwestii, które o jakości tego czyszczenia mogą w ostatecznym rozrachunku zdecydować.