Renowacja tapicerki

Pranie tapicerki samochodowej – nie taki diabeł straszny jak go malują

Zanim rozpocznie się prace należy mieć skomplikowane produkty i narzędzia, które będą do prania konieczne. Najważniejszy będzie oczywiście odkurzać potocznie zwany piorącym a w praktyce odkurzacz określony jako ekstrakcyjny. Dla osób, które zajmują się zawodowo kosmetyką samochodową wybór dobrego sprzętu jest kluczowy i dlatego będzie wpływał i na jakość pracy i czas realizowania usług. Zagadnieniem wyboru można się zająć jednak w innym artykule, ponieważ to również rozległa tematyka.

Poza tym musimy mieć do prania jeszcze inne elementy między innymi takie kwestie jak:

- odkurzacz na sucho z dodatkowymi końcówkami

- opryskiwać ciśnieniowy z pompką, która będzie służyć opryskowi wstępnemu. Dobrze, by była to dość pokaźna pojemność

- miękka szczotka, która ma naturalne włosie i prespray będzie pozwalała wcierać do wykładzin i tapicerki

- termometr, który pozwoli sprawdzić ile stopni ma roztwór, może być ale nie jest niezbędny

- ścierki z mikrofibry

- środki chemiczne do prania

- no i oczywiście ciepła woda

Czyszczenie tapicerki

Proces czyszczenia należy zacząć od dokładnego odkurzania wnętrza pojazdu. to proces istotny, ponieważ nawet 80% wszystkich zanieczyszczeń to związki, które nie rozpuszczają się w wodzie. Należy pamiętać, by bardzo dokładnie odkurzyć takie miejsca jak wykładziny pod fotelami przednimi, przestrzenie pomiędzy, tunel środkowy. Istotna będzie powierzchnia pod tylną kanapą, jak się ją odchyla. Nie można zapominać, że najwięcej piachu będzie w miejscu, gdzie będzie siedział kierowca i tam odkurzanie musi być dokładniejsze. Na pewno warto także odkurzyć podsufitkę, ponieważ odkurzanie zazwyczaj usuwa z niej większą część zabrudzeń.

Kosmetyki samochodowe do prania

W autach, które mają słabą tapicerkę przydatna będzie również szczotka do wyczesania piasku z wykładziny podłogowej. Przez szczotkowanie podnosi się ubite włosie, odkurza się wbity w materiał piasek. Co jakiś czas na pewno warto uderzyć dłonią w podłogę, by sprawdzić czy ziarenka piasku będą podskakiwać. Jeśli się tak dzieje to czynność trzeba będzie powtórzyć aż do skutku. Oczywistym będzie również to, że im mamy mocniejszy odkurzacz tym szybciej poradzimy sobie z tym całym procesem więc trzeba to brać pod uwagę.

Oprócz mocy urządzenia przy kupowaniu trzeba także sprawdzić jaki będzie wydatek powietrza i ewentualnie również podciśnienie. Przydatne akcesoria, które warto mieć to między innymi końcówki szczelinowe, różnej długości oraz końcówka, która ma miękkie włosie do podsufitki, kratek nawiewu czy też elementów kokpitu. Turboszczotka sprawdzi się przy płaskich powierzchniach, szczotka do wyczesywania wykładzin również.

Niektórzy mówią, że odkurzanie nie ma sensu, bo potem piorący odkurzacz i tak wszystko dokładnie będzie wciągał. Pewnie, że radzi sobie z piaskiem i sporo go w ciągnie, ale nie można zapominać, że moc ssania jest ograniczona i dlatego jak odkurzacz wciąga piasek robi się cięższy, a wtedy oczywiście będzie miał jeszcze mniejszą skuteczność odsysania. W związku z tym ten wcześniejszy proces związany z odkurzaniem będzie racjonalny i sprawi, że uda się między innymi zagwarantować lepsze warunki pracy dla odkurzacza piorącego.